Nové nelítostné radary na silnicích: V sekundě rozpoznají 32 aut najednou. Pokutují za všechno, od nezapnutých pásů až po telefon

Autoradary, které o vás zjistí doslova první poslední. Jde o novinku na silnicích a dálnicích.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od letošního března začalo Polsko s modernizací tamních rychlostních radarů. V plánu je výměna téměř 250 stávajících zařízení, které místní nazývají ptačí budky. Nové nelítostné radary jsou schopny monitorovat až 32 aut v jeden moment v 8 jízdních pruzích současně. Nejen polští, ale i čeští řidiči by podle webu Autosalon měli být na pozoru. Jeden z těchto nových radarů byl totiž nedávno nainstalován poblíž česko-polské hranice.

Radary dokážou zjistit skoro všechno

První z těchto radarů objevili polští řidiči v obci Mokre-Kolonia, vzdálené zhruba tři kilometry od Krnova, informoval Deník. Moderní radary s názvy MultaRadar CD a Mesta Fusion RN mají postupně nahradit starší modely Fotorapid CM, které mají časté technické problémy.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nové autoradary v Polsku jsou vskutku nelítostné

Ze zmíněných dvou nových modelů představuje Mesta Fusion RN pro řidiče větší hrozbu. Kromě měření rychlosti dokáže detekovat i další přestupky, jako nezapnuté bezpečnostní pásy, telefonování za volantem či nesprávné odbočování.

Radar je také schopen detekovat překročení rychlosti těsně za dopravní značkou určující rychlostní limit. Aby toho nebylo málo, může také číst registrační značky vozidel a okamžitě je porovnávat s databází, což umožňuje policii kontrolovat, zda má řidič zaplacené povinné ručení. Cena jednoho radaru vychází podle webu Autosalon na přibližně 1,3 milionu korun.

Pozor na výjezdy k sousedům

Naopak zařízení MultaRadar CD je primárně určen pro dálnice. Nijak ovšem technologicky nezaostává. Zvládá monitorovat až šest pruhů současně. Dokáže zároveň identifikovat, ve kterém pruhu k přestupku došlo. Přesná cena tohoto radaru narozdíl od Mesta Fusion RN není známa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjezdy k sousedním Polákům za levnými nákupy se mohou nepozorným řidičům prodražit

Je tak očividné, že především Češi, kteří s oblibou jezdí na nákupy do sousedního Polska, by měli být před novými radary na pozoru. To, co všechno dokáže měřit je až děsivé a na pokutách vás to ve výsledku může přijít pěkně draho.

Zdroj: Autosalon, Deník

Co si o těchto radarech myslíte? Přijde vám správné, že je Polsko využívá? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články