Nové palivo na benzínkách v ČR: Jeho cena je brutální. Kdo ho do svého auta natankuje, ten se nedoplatí

Na vybraných českých bezinkách jsou k dostání nové druhy paliv. O co jde? A pro jaká auta jsou vhodná?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Události247 již dříve informovaly o tom, že se letos na českých benzinkách začal objevovat nový typ benzinu i nafty. Vyznačují se nižším podílem biosložky, kvůli čemuž by se měli mít zejména řidiči starších aut na pozoru, aby motor svého vozu nepoškodili. Nyní je zde však další nové palivo. A jeho cena je brutální. Zjistěte, o co jde.

O jaké palivo se jedná?

Jde o nový typ nafty označovaný jako HVO. Stejně jako již zmíněné nafty B10 a XTL, i tento typ by měl být oproti standardní naftě výrazně ekologičtější. Velkou výhodou je menší energetická náročnost samotné výroby této nafty, v porovnání s tradičními palivy. Jak píše web Zdopravy, dochází zde až k 90procentní redukci emisí skleníkových plynů.

Nová paliva na českých benzinkách: Kdo vlastní jedno z těchto aut, má zakázáno natankovat benzin, i naftu

Podle mnohých by do budoucna toto palivo mohlo být řešením, jak například dieselovým kamionům umožnit jezdit téměř bez emisí. Právě nákladní doprava totiž patří mezi významné zatěžovatele životního prostředí. „Obnovitelná nafta tak umožňuje odvětví komerční silniční dopravy rychle a nákladově efektivně snížit emise CO2,“ cituje server Autosalon vyjádření viceprezidenta pro oblast dekarbonizace CRT ve společnosti Eurowag Matthiase Maedgeho.

Kde lze na tuto naftu narazit?

V Česku se začala HVO nafta prodávat teprve nedávno, už nyní ale budí rozruch. Mimo jiné díky své ceně, která je skutečně vysoká. Jak uvádí server Zdopravy, prodává se za částky, jež jsou v porovnání s cenami běžné nafty zhruba o 10 korun vyšší. Řidiči, kteří toto prémiové palivo budou chtít tankovat se tak nejspíš nedoplatí.

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
Cena nové nafty HVO je skutečně vysoká

Pokud byste však přesto po tomto prémiovém palivu zatoužili, aktuálně jej můžete natankovat v Jihlavě a v Malackách. Nehodí se však do všech aut. Jak upozorňuje web Auto, tankovat ji mohou pouze vozy, jež mají na krytu hrdla nádrže označení XLT. „Pokud vozidlo nemá na víčku nádrže označení XTL, je možné zjistit schopnost používat toto palivo servisně, pomocí testu v diagnostickém přístroji, který určí, zda ano či ne,“ dodává pro web Auto Eva Bláhová z automobilky Volkswagen.

Tankujete do svého auta obyčejná, nebo prémiová paliva? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články