Nové radary na silnicích: Zjistí, jestli máme zapnutý pás, nebo používáme telefon za jízdy. Budou padat obří pokuty

Policie se snaží zvýšit bezpečnost na silnicích a dopomáhá si k tomu stále vyspělejšími technologiemi.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči už si zvykli, že je na silnicích nekontrolují jen policisté, ale také nejrůznější kamery a radary, které měří rychlost. Moderní technologie jdou ale rychle kupředu a na motoristy se tak valí další kontroly. Události247 informovaly například o speciálních dronech, které dokáží odhalit i přestupky jako je riskantní předjíždění přes plnou čáru, nezastavení na stopce, nebo vjíždění na železniční přejezd, když bliká červená.

Policie plete bič na neukázněné řidiče

Postrachem neukázněných řidičů jsou také jedny z nejmodernějších radarů, známé jako Mesta Fusion 2. Odhalí totiž opravdu širokou škálu přestupků, které mnozí šoféři na silnicích pravidelně dělají, jak jsme psali už dříve. Lidem tedy ve vteřině může přijít pokuta skoro za cokoliv. Například i za nezaplacené povinné ručení. Tyto radary měří i zezadu a jako první se začaly využívat ve Francii. Jedno takové zařízení stojí 1,3 milionu korun.

Kamerám a radarům odzvonilo: Policie bude řidiče kontrolovat pomocí dronů

Pozor by však měli dávat také řidiči, kteří plánují dovolenou autem do tolik oblíbeného Chorvatska. Tamní policii totiž už došla trpělivost s řidiči, kteří na silnici nerespektují základní pravidla. Celé Chorvatsko proto v poslední době zaplavují speciální moderní radary, které poznají nejen překročení povolené rychlosti, ale i další dopravní přestupky. Na nové radary upozornil chorvatský web Dnevnik.

V Chorvatsku přibudou desítky radarů

Nové přístroje dokážou kromě vysoké rychlosti identifikovat například také to, zda řidič za volantem telefonuje nebo má připnutý bezpečnostní pás. Místa jejich instalace byla vybrána podle toho, kde dochází k největšímu počtu dopravních nehod. Právě vysoká rychlost, nepřipoutání se a používání telefonu jsou hlavními příčinami vážných dopravních nehod, připomíná web TN. Po celé zemi má být umístěno 111 krytů a v nich zatím 37 kamer.

iZdroj fotografie: Michal Prášil, ŘSD / Creative Commons / CC-BY-SA
Chorvatsko zavádí nové radary

Znamená to, že ne v každém krytu tak bude funkční kamera, což ale na první pohled řidiči nepoznají. Do budoucna je v plánu nákup ještě dalších desítek kusů těchto radarů, píše chorvatský web Autonet.Já myslím, že je to v pořádku. Řidiči jsou v dnešní době dost bezohlední, každý někam spěchá a nehod přibývá. Je smutné, když se pak kvůli tomu některé rodiny třeba nevrátí z dovolené,“ říká pan Jakub, který na dovolenou do Chorvatska vyráží pravidelně.

Uvítali byste podobné radary i v Česku? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články