Nové světlo na semaforech: Co značí a na co si dát pozor?

V menším městě se objevilo nové světlo na semaforech. Důležité je zejména pro chodce.

i Zdroj fotografie: Johan Olsson / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Čím dál tím více lidí se už i během chůze kouká výhradně do svého mobilu. Dopravní pravidla týkající se používání mobilů za jízdy jsou přitom ve všech státech relativně přísná. Pro chodce ovšem, jak už je zvykem, platí jiná pravidla. To ovšem může podle webu Autosalon vést k nebezpečným situacím, kdy jsou chodci nepozorní a nevnímají dostatečně své okolí.

Červená barva = stůj

Německém město Neuss se ovšem rozhodlo proti nepozorným chodcům zakročit. Město, které se nachází na území Porýní-Vestfálska, vytvořilo nový semafor. Podle německého webu WDR totiž chodci zírající neustále do telefonu mohou klasického červeného panáčka na semaforu snadno přehlédnut. Německé město už proto zahájilo testování nového LED světla ve tvaru pásu umístěného pod semaforem, které promítá světelný signál červené barvy na zem. Nepozorné chodce koukající do mobilu to má podle města Neuss upozornit na to, aby zůstali stát.

Technologie pojmenovaná SafeLight má podle webu Autosalon svá omezení. Ve dne je skoro úplně neviditelná. Červená barva je viditelná hlavně večer a v noci. Město i přes tuto nedokonalost věří potenciálu SafeLightu a hodlá ho testovat na tamní ulici Fesserstraße po dobu alespoň jednoho roku.

Jedinečných semaforů je v Německu hned několik

Německo má ovšem podle webu Autosalon daleko víc unikátních semaforů. V Düsseldorfu třeba existuje speciální světelné zařízení pro chodce s hned třemi fázemi, podobně jako u semaforů pro auta, což zahrnuje i žluté světlo, která má podobný význam, jako oranžová pro řidiče.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Pro řidiče není nová barva na semaforech tak moc důležitá. Relevantní je totiž zejména pro nepozorné chodce

Semafory, které by upozorňovaly chodce koukající do mobilů zatím v Česku podle dostupných informací nejsou. Je ovšem dobré vědět, že něco takového existuje, abyste náhodou nebyli na návštěvě u německých sousedů zaskočeni.

Uvítali byste podobné světlo pro nepozorné chodce i na českých semaforech? Řekněte nám váš názor dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články