Nový jednorázový příspěvek pro důchodce: Desítky tisíc korun poputují do peněženek těchto seniorů

Výše důchodů je obvykle politicky velmi ožehavé téma. Objevují se nápady na zavedení nového příspěvku, kterým by stát odměňoval seniory žijící v manželském svazku.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Valorizace důchodů a nejrůznější příspěvky pro seniory jsou horkým tématem nejen v Česku, ale i v dalších zemích. V sousedním Polsku se nedávno objevily informace o možném zavedení nového jednorázového příspěvku pro tamní důchodce. Určen by však byl výhradně seniorům, kteří spolu dlouhodobě žijí v manželství. Do peněženek těchto lidí by tak putovaly desítky tisíc korun.

Nejedná se vůbec o malou částku

Příspěvek by mohl dosáhnout až 8 tisíc zlotých, což je v přepočtu přes 42 tisíc korun. To už je skutečně pěkná suma, která může mít pozitivní dopad na rozpočet domácností seniorů. Důchodci by tak mohli bonus uplatnit třeba na pokrytí nákladů na léky, energie či třeba jídlo. Získané peníze by však lidé mohli využít na jakýkoli účel. Nic tedy nebrání ani tomu užít si za ně třeba pěknou dovolenou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mimořádná dávka by měla být určena manželským párům.

Je nicméně důležité poznamenat, že tento příspěvek by v případě schválení byl pouze jednorázový. Senioři volající po paušálním zvýšení důchodů tak nemají až takový důvod k oslavám. Bonus by byl navíc určen manželským párům, kteří spolu žijí již několik desítek let. Podle autora nápadu by na horní hranici 8 tisíc zlotých dosáhli pouze páry, které ve společném manželském svazku žijí neuvěřitelných 80 let.

Příspěvek by se vyplácel každých 5 let

Již po 50 letech manželství by Poláci v případě zavedení zákona mohli mít nárok na nejnižší hodnotu přídavku. Ta činí celkem 5 tisíc zlotých, tedy asi 26 tisíc korun. Následně by se dávka vyplácela a zvyšovala každých dalších 5 let o 500 zlotých až do případného dosažení maximální hranice 8000 zlotých.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejvyšší možná hodnota příspěvku by byla 8000 zlotých.

Konkrétně by na tento jednorázový příspěvek v případě skutečného zavedení měl mít nárok každý senior, který je kromě splnění výše uvedených podmínek také občanem Polska nebo v zemi trvale žije. Příspěvek by navíc mohl být dostupný i pro osoby s polským občanstvím žijící v zahraničí, včetně České republiky. To znamená, že čeští důchodci, kteří mají polské občanství by tak za určitých podmínek mohli na tento královský bonus rovněž dosáhnout.

Chtěli byste, aby česká vláda zavedla podobný příspěvek? Pokud ano, co byste s penězi udělali? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články