Čeští zemědělci otevřeli vlastní obchod: Takhle nízké ceny tu ještě nebyly. Velké řetězce to můžou rovnou zabalit

Ceny potravin nebývale rostou a lidé musí šetřit i na jídle. Málokdo by přitom čekal, že spíše než v supermarketech lze levné suroviny koupit u lokálních farmářů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době prudkého zdražování potravin se Češi snaží při nakupování šetřit všemožnými způsoby. Někteří nakupují levné potraviny a vyhledávají slevové akce, což je ale často na úkor kvality. Mnohdy tak konzumují jídla, která by ještě před rokem vyhodili do koše. Levně lze přitom pořídit i kvalitní suroviny přímo od zemědělců, kteří otevírají vlastní obchody. Příkladem je prodejna Hanácký grunt, kterou na jižní Moravě otevřelo ZD Unčovice, píše web Deník.

Prodejna se od velkoobchodů odlišuje v mnoha ohledech

Farma v Unčovicích je opakem intenzivnímu průmyslového zemědělství. Nakupujícím zde nabízí čerstvé, kvalitní a lokálně pěstované produkty přímo od zemědělců. Jedním z největších lákadel Hanáckého gruntu je ovoce a zelenina vypěstovaná bez použití chemických postřiků a s ohledem na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Lidé zde s oblibou nakupují třeba brambory, jablka a hrušky.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Produkty pořízené u lokálních farmářů jsou mnohdy levnější než ty koupené v supermarketech.

„Maso je tak krásné a za dobrou cenu. Všechno čerstvé,“ cituje web Deník nakupující seniorku Marii. Právě nízká cena je velkým lákadlem, za kterým se do Unčovic lidé sjíždí. Třeba krkovici zde mohou pořídit už za 115 korun a vepřovou pečeni s kostí dokonce jen za 110 korun. Důvod takto atraktivních cen je přitom prostý. Kouzlo tkví v přímém prodeji koncovým zákazníkům, díky čemuž zde nejsou žádní prostředníci ani náklady na distribuci. Prodejci proto mohou nabídnout tak nízké ceny, které tu ještě nebyly a velké řetězce to můžou rovnou zabalit.

Při každém nákupu lze ušetřit i desítky korun

Že pořízení ovoce a zeleniny u farmářů může být výrazně levnější ve srovnání s nákupem v supermarketech potvrzuje i web Novinky. V havířovských Sadech Životice lidé běžně koupí kilogram brambor za 15 korun, bílého hlávkového zelí za 18 korun a mrkve za 24 korun. Na podobné ceny lze narazit i na Farmě Luční dvůr v Bartošovicích, kde se prodává kilo jablek za 24 korun, zelí za 20 korun a cibule za pouhých 12,90 korun, uvádí web Novinky.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY
Salát

Kromě cenových výhod přináší nákup u lokálních zemědělců i další benefity. Kvalita bývá často vyšší, protože produkty jsou čerstvě sklizené a nejsou přepravovány na dlouhé vzdálenosti, jako tomu bývá u surovin prodávaných v supermarketech. To navíc přispívá k menšímu dopadu na životní prostředí, neboť se snižuje spotřeba paliv potřebných k transportu.

Kde nakupujete potraviny? Podělte se s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články