Nový pruh na silnicích: Řidiče pošle rovnou do protisměru. Život ohrožující věc, nebo spořič času?

Sen mnoha řidičů – silnice a dálnice bez dopravních kolon. Nově se rýsuje poměrně zajímavý nápad, jak podobné věci docílit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dopravní zácpy jsou noční můrou každého řidiče. Například v hlavním městě je normální strávit v nich každý všední den desítky minut, v horších případech i několik hodin. Pokud se rozhodnete vyhnout hlavním silnicím a zácpu objet, často na vás čeká stejný problém. Zřídkakdy jsme totiž jediní, koho napadne zácpu objet.

Už žádné zácpy?

V Číně se ovšem nyní zdá, že možná našli kreativní a zajímavé řešení tohoto problému. Informoval o tom web Autosalon. V tamní provincii Šan-tung totiž podle Autosalonu experimentují s inovativním jízdním pruhem, který umožňuje řidičům odbočit a otočit se do protisměru. Zejména v případě, kdy se ocitnou v zácpě. Pokud se celý koncept osvědčí jako bezpečný a užitečný, mohl by teoreticky podle Autosalonu inspirovat i další města po celém světě.

iZdroj fotografie: Immanuel Giel / Creative Commons / CC-BY-SA
Jedná se o poměrně revoluční nápad toho, jak řešit vytížené dopravní úseky

Zmíněný pruh vedoucí do protisměru má šest speciálně označených míst. Do nich se vozidla zařadí v pořadí, ve kterém do pruhu přijela. Po instrukci na digitálních informačních tabulích mohou pak řidiči bezpečně odbočit do protisměru. Klíčem k úspěchu je ovšem striktní dodržování pravidel a předem daných norem.

Vše je stále jenom na papíře

Podle Autosalonu ovšem zůstává nadále otázkou, jak bude zajištěno, aby byl pruh v protisměru pro auta průjezdný a nic v nich danou chvíli nejelo. Navzdory této nejasnosti se uvádí, že takovýto inovativní přístup by měl zlepšit celkovou efektivitu městské dopravy až o 17 procent, dodává Autosalon. China Science dokonce sdílela video na svém Twitteru, aby ukázala, jak má systém fungovat v praxi.

iZdroj fotografie: Jan Kameníček / Creative Commons / CC-BY-SA
Nový pruh by měl alespoň částečně eliminovat kolony a dopravní zácpy

Zůstává otázkou, zda se i český stát inspiruje podobnou vymožeností. Je ovšem nutno podotknout, že zmíněný nápad je prozatím ve fázi plánování. Doposud tak není jasné, zda se k realizaci tohoto zařazovacího pruhu do protisměru Čína odhodlá v masovém měřítku.

Co si o podobném nápadu myslíte vy? Přijde vám smysluplný? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články