O zmrzlině v Česku se zjistily hrozné věci. Stát udělal rozsáhlou kontrolu, každá druhá obsahovala nechutné bakterie

V horkém létě je pro většinu lidí největším osvěžením pořádná porce zmrzliny. Může se však stát, že pak mohou mít pořádné zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: K Langr. / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Hygienici v Praze se vydali zkontrolovat kvalitu točených zmrzlin. Výsledky kontrol však nepotěšily kontrolory, ani milovníky zmrzliny. Více než polovina vzorků totiž letos v květnu a červnu nevyhověla předpisům a zmrzliny obsahovaly nadlimitní hodnoty bakterií. Pražská hygiena o tom informovala na svém webu.

Nejhůř na tom byla vanilková

Kontroly se zaměřily na 17 provozoven, které nabízejí točenou zmrzlinu. Hygienici odebrali 23 vzorků, psal web TN.  „Dvanáct vzorků nevyhovovalo požadavkům, protože v nich byly takzvané enterobakterie, které svědčí o nedodržování hygieny výroby,“ uvedla na webu Hygienická stanice hlavního města Prahy. Bakterie Salmonella nebo Listeria monocytogenes, které způsobují salmonelózu a listeriózu, testy neodhalily.

iZdroj fotografie: Ing.Mgr.Jozef Kotulič / Creative Commons / CC-BY-SA
Více než polovina odebraných vzorků nevyhověla

Zbystřit by měli ti, kteří milují vanilkovou zmrzlinu. Právě v té se totiž bakterie nacházely nejčastěji, uvedli hygienici. Nevyhovujících bylo devět ze 13 odebraných vzorků. Právě testováním zmrzlin na přítomnost Enterobacteriaceae hygienici kontrolují úroveň čistoty výrobního procesu. Jedná se především o nedostatečně prováděnou sanitaci výrobníků zmrzlin, nádobí a náčiní používaného k výrobě ledové pochoutky.

Výsledky jsou špatné každý rok

Hygienici také rozdali na místě deseti provozovnám pokuty za 25 tisíc korun. V jednom případě se bude sankce řešit ve správním řízení a hrozí tak tím pádem vyšší pokuta, upozornil web Blesk. Mezi 17 zkontrolovanými provozovnami bylo osm stánků, šest provozoven občerstvení a tři restaurace. U restaurací hygienici neodhalili zvýšené množství bakterií ani v jednom případě. U provozoven občerstvení už nevyhověla předpisům polovina vzorků zmrzlin a v případě stánků dokonce dvě třetiny vzorků.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Točená zmrzlina je oblíbená zejména u dětí

Moje děti zmrzlinu milují, hlavně vanilkovou a pistáciovou. Bohužel to není poprvé, co slyším, že zmrzliny nejsou v pořádku. Syn před pěti lety chytil po takové dobrotě salmonelu a byl týden v nemocnici na kapačkách. Teď se jim proto snažím kupovat spíš balené,“ řekla Událostem247 Marcela Záhořová z Mikulova. Kontroly se na kvalitu zmrzlin zaměřují každoročně. Loni v období do 15. srpna podle webu Aktuálně nevyhovělo 56 procent vzorků zmrzlin a 75 procent vzorků ledů do nápojů. Výsledky kontrol byly nejhorší za posledních šest let.

Kupujete si v létě zmrzlinu? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s její kvalitou dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články