Obchodní řetězce náhle plošně ruší pokladny. Jak a kde budeme platit? Známe odpovědi

Některé obchodní řetězce se rozhodly, že zruší jeden typ pokladen, který měla řada lidí v oblibě. Jejich důvody vás možná překvapí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Na samoobslužné pokladny si mnozí lidé dlouho nemohli zvyknout. Postupem času je ale většina zákazníků vzala na milost a jejich obsluhu se naučila. Nyní však v některých státech tito pomocníci nahrazující pokladní mizí. Ptáte se, jak budete platit? Nejspíš tak, jako dřív, tedy lidské prodavačce.

Někde se samoobslužné pokladny osvědčily, jinde ne

Zatímco v Česku samoobslužné pokladny získávají na popularitě, jinde je ruší. Jak informuje web ČT24, ve Spojených státech a ve Velké Británii dochází k postupnému ústupu od používání samoobslužných pokladen. A co víc, některé obchodní řetězce je dokonce úplně odstraňují.

iZdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
Samooblužné pokladny si oblíbila řada lidí

To je přitom v kontrastu s již zmíněným vývojem v Česku, kde se naopak tato technologická novinka rozšiřuje. Oceňují je nejen zákazníci, kterým šetří čas strávený čekáním ve frontě u klasických pokladen. Benefit mají tyto pokladny také pro samotné obchodní řetězce, neboť díky nim ušetří peníze za zaměstnance. Také proto těchto pokladen v českých supermarketech v posledních letech rychle přibývá.

Co západní státy k rušení pokladen vede?

Podle serveru ČT24 za rušením stojí obavy z rostoucího počtu krádeží a technických problémů spojených s tímto typem pokladen. A bohužel, díl pravdy na tom nejspíš bude. Podle studie Leicesterské univerzity se může po zavedení samoobslužných pokladem počet krádeží v obchodě zvýšit až o 75 procent, píše web Kupi. A v podobném duchu hovoří i praxe. O tom, jak mnozí zloději a podvodníci dokáží díky samoobslužným pokladnám prodejce okrást ostatně již dříve informovaly Události247.

Jeden omyl u samoobslužné pokladny a vzápětí může přijít vězení až na několik let, varuje policie

Způsobů krádeží je celá řada. Oblíbeným trikem podvodníků jsou výměny či přelepování čárových kódů. Pokladna si takové změny na rozdíl od lidské pokladní nevšimne a zloději tak mohou ušetřit nemalé peníze. Stejně tak se může stát „že si zákazník nabere několik kilogramů pistácií a u pokladny je označí jako brambory“, popisuje další praktiku zlodějů server Kupi.

Máte rádi samoobslužné pokladny? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články