Objednali jste si vánoční dárky? Přijdete kvůli tomu o všechny svoje peníze. Vůbec vám navíc nepřijde to, co jste si objednali

Podvodníci před vánočními svátky rozesílají balíčky, které si lidé neobjednali, na dobírku. Přijdou pak o všechny peníze.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

I když žijeme v digitální době a spoustu věcí, které kupujeme přes internet, platíme předem, stále se najdou i tací lidé, kteří mají radši jistotu a zboží si nechávají zaslat takzvaně na dobírku. Tedy že za balíček zaplatí, až jim přijde. Jak se ukazuje v poslední době, ani tento způsob není úplně bezpečný, jak upozornil web Peníze.

Podvodné balíčky chodí především z Číny

V poslední době se objevují podvodníci, kterým můžeme říkat „dobírkoví šmejdi“. Jejich trik je úplně jednoduchý. Zabalí zboží, které nemá prakticky žádnou cenu, na balíčky nadepíšou adresy, které někde pokoutně vylákali nebo nakoupili, a poté rozešlou na dobírku, popisuje web Peníze. Většinou mají štěstí a někoho se jim podaří podvést. Například lidi, kteří často nakupují na internetu a nepamatují si, co a kdy jim má zrovna přijít.

iZdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
U zmíněného podvodu je velice těžké dostat své peníze zpět

Setkáváme se především s obchodníky z Polska a Slovinska,“ cituje web Peníze Eduardu Hekšovou, ředitelku spotřebitelského sdružení dTest. Výjimečné nejsou ani jiné státy Evropské unie, mimo Unii pak chodí nevyžádané dobírky z Číny nebo Spojených arabských emirátů. Firem, které by takové balíčky posílaly přímo z Česka, je jen velmi málo. Když už se člověk stane obětí takového podvodu, vymahatelnost práva je v takových případech velmi složitá a podvedený často přijde o veškeré peníze.

Pozor na boxy s překvapením

Případy podvodných balíčků na dobírku zaznamenali policisté už loni i předloni v listopadu a prosinci. Pokud se jim podaří případy objasnit, prodejci za trestný čin podvodu bude hrozit až dva roky vězení, píše web Novinky. Česká obchodní inspekce také řeší desítky stížností i na takzvané mystery boxy. Na internetu se dají pořídit pod názvy: Nedoručená zásilka, Balík plný tajemného obsahu nebo Balíček s překvapením. Jedná se o fenomén, který obchodníkům umožní prodat například zboží, které si nevyzvedl adresát. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Lidé mohou u podobných podvodů přijít o všechny své peníze

Na internetu se dají tímto způsobem koupit například sběratelské figurky pro děti, stavebnice známých značek, ponožky nebo kosmetika v ceně od desítek korun po částky v řádu několika tisíc. Ne vždy jsou však zákazníci spokojeni, dodávají Novinky. „Nakupuji pouze u osvědčených prodejců, ať už kartou, nebo na dobírku. Pokud obchod neznám, nedám ani na recenze, které mohou být falešné a i kdyby bylo zboží kdovíjak výhodné, tak se bez něj raději obejdu,“ řekla Událostem247 paní Miluše z Kojetína.

Objednali jste si vánoční dárky přes internet? Dejte nám to vědět v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články