Perlivé víno frizzante, které prodával Kaufland, může lidem vybouchnout před očima. Řetězec radí produkt zlikvidovat

V Kauflandu se prodávalo nebezpečné frizzante. Hrozilo, že láhev samovolně praskne. Lidé ho mohou vrátit.

i Zdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Šumivá vína pije řada lidí třeba na oslavách a během vánočních svátků. Hodí se totiž na přípitek. Protřepání a odpálení špuntu k tomu samozřejmě patří. Může se však stát, že víno „vybouchne“, i když o to vůbec nestojíte a může vás zranit, nebo poničit lednici, pokud je ještě uvnitř. Právě takový nápoj se prodával v obchodním řetězci Kaufland, píše web TN.

Nebezpečí v minulosti hrozilo i dětem

Před několika lety se prodávalo třeba dětské šampaňské, které však bylo nebezpečné. Dvě láhve dětského sektu s příchutí broskve a třešně totiž explodovaly v jedné německé domácnosti a na bavorském úřadu pro zdraví a bezpečnost. Psal o tom web iDnes. Limonády značky Dalmatino byly také v nabídce duty free obchodů u českých hranic a mohli je tak koupit i čeští zákazníci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněný produkt je oblíbený především pro účely oslav

Teď se v Česku, konkrétně v Kauflandu, objevilo nebezpečné šumivé víno pro dospělé. Šlo o lahve frizzante, které můžou samovolně prasknout a poranit tak zákazníky, píše TN. Konkrétně jde o perlivé víno Voscarini Hugo Frizzante bílé 0,75 litru. Pokud jste si uvedené víno koupili a máte účtenku, řetězec radí víno okamžitě zlikvidovat. V případě, že ji nemáte, radí obchod vydat se i s nebezpečnou lahví na informace nejbližší pobočky Kauflandu.

Zátka může letět rychlostí až 40 km/h

Do Kuflandu chodím pravidelně a frizzante mám ráda. Toto jsem si naštěstí tedy nekoupila, ale ono je asi obecně riziko, když má člověk doma perlivé nápoje. Letos už jsem likvidovala spoušť po burčáku,“ řekla Událostem247 Jana Pokorná z Hustopečí. Krom toho, že kdyby prasklo uvedené víno a mohly by vás poranit střepy z lahve, doporučují experti dávat pozor i při samotném otevírání lahve třeba právě při domácí oslavě. Špunt totiž může být při nesprávnou manipulací velmi nebezpečný.

iZdroj fotografie: Manvydasz / Creative Commons / CC-BY-SA
Podle Kauflandu by lidé měli produkt zlikvidovat

Tým německých vědců vedených Friedrichem Balckem z technické univerzity v Clausthalu došel fyzikálními pokusy k závěru, že nebržděná korková zátka může vyrazit z láhve „šampusurychlostí až 40 kilometrů za hodinu, což může být pro lidi velmi nebezpečné. „Při takové rychlosti se v okruhu několika metrů nikdo nedokáže zátce vyhnout, pokud začne reagovat až na zvuk výstřelu, který korek při opouštění láhve vydá,“ cituje vědce web Hospodářské noviny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články