Oblíbená zelenina v obchodech prudce zdražuje. Zlevňovat nebude. Udělejte si zásoby, dokud je čas

Růst cen potravin trápí Čechy již řadu měsíců. V situaci, kdy už si mnozí myslí, že ceny nemohou jít výš, přichází další zdražení.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Inflace žene již několik měsíců nejen ceny potravin rychle nahoru. Některé suroviny zdražily tak výrazně, že lidé už mnohdy v obchodech při pohledu na cenovky nevěří vlastním očím. Ušetřit se proto snaží všemožnými způsoby a někdy i za cenu nižší kvality či omezení nákupu zbytných surovin. V poslední době však v obchodech prudce zdražuje i oblíbená zelenina, která je pro vaření většiny Čechů naprostým základem.

Nejdříve inflace, teď neúroda

V době, kdy už řada lidí nemá kde šetřit je další zdražení těžká rána. Důvodem přitom není jen inflace, která postihuje veškeré produkty a služby. U ovoce a zeleniny totiž hraje roli také řada dalších faktorů souvisejících s počasím a klimatickými podmínkami. Aktuální sucho, které postihuje zejména jižní Evropu tak způsobilo enormní zdražení cibule a mrkve. Úroda těchto plodin se totiž v některých oblastech snížila až o čtvrtinu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Enormní sucho způsobilo neúrodu mrkve i cibule

Ačkoli obvykle cena zeleniny klesá s příchodem nové sklizně, odborníci varují, že letos by tomu mohlo být jinak. Kromě nižší úrody se totiž zvyšují také náklady na hnojiva, postřiky či energie. Vypadá to tak, že zlevňovat se rozhodně nebude a lidé by si proto měli udělat zásoby, dokud je čas.

Česká cibule se do regálů obchodů nedostává

V supermarketech se momentálně prodává hlavně importovaná cibule. Cena za kilogram se oproti minulému roku téměř zdvojnásobila a dosahuje průměrně 38 korun, což už je pro mnoho Čechů za hranou. „Maminky, které jsou samoživitelky, si takové zboží zakoupit nemůžou. Ohledně zeleniny je to strašné, protože jde s kvalitou dolů,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě na webu CNN Prima News.

Nakoupit zeleninu a ovoce za zlomek ceny se dá celoročně. Spousta Čechů to ale stále neví a přichází o peníze

Možnosti, jak na nákupu ovoce a zeleniny ušetřit však i přesto jsou. Jak například před časem upozornily Události247, uspořit nemalé peníze lze nákupem přímo u českých farmářů. Kromě mnohdy přijatelnější ceny lze pak očekávat i výrazně lepší kvalitu. Pokud tedy lidé mají ve svém okolí lokální pěstitele, rozhodně by možnost nákupu u nich měli využít.

Zdroj: CNN Prima News

Bylo by pro vás přijatelné další zdražení ovoce a zeleniny? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články