Od 1. ledna přibude nové palivo na čerpacích stanicích. Tradiční benzín zmizí a nahradí ho dražší varianta

Od 1. ledna 2024 se na polských čerpacích stanicích objeví nová varianta benzínu s označením E10.

i Zdroj fotografie: Rama / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Od 1. ledna 2024 se na polských benzínových stanicích objeví nové palivo, které má nahradit stávající benzín s označením 95 E5. Pro některé řidiče to však může být velký problém, protože ne úplně každé auto je přizpůsobeno novému typu benzínu. Přinášíme vám přehled změn, které od 1. ledna příštího roku čekají nejen polské řidiče, ale i ty české, kteří se rozhodnou u sousedů natankovat.

Nový typ benzínu má označení E10

Benzín s vyšším obsahem ethanolu je na čerpacích stanicích po celé Evropě k vidění už několik let. Jde o ekologičtější variantu stávajícího benzínu se zmíněným označením E5. Nyní však dorazí také do Polska. Pro některé řidiče to ovšem není příliš dobrá zpráva. Může totiž nastat hned několik problémů. Především ne každé auto je přizpůsobeno k použití nového benzínu E10 se zmíněným vyšším obsahem ethanolu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nový typ benzínu s vyšším obsahem ethanolu bude pravděpodobně dražší

Číslo 10 jednoduše znamená 10% roztok ethanolu obsažený v palivu. Dosud to byla pouze 5% složka v tradičním benzínu Pb95. Řidiči, jejichž auta nejsou přizpůsobena tomuto typu paliva, budou nuceni tankovat dražší a prémiovější benzín Pb98.

Do kterých aut byste nový typ paliva neměli tankovat?

Několik řidičů se navíc ze zemí jako je Švédsko a Velká Británie, kde bylo palivo E10 zavedeno před několika lety, stěžovalo na zvýšení spotřeby. Pravděpodobně nepůjde o obrovské navýšení, ale je to stále jeden z negativních faktorů.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Hlavně starší auta mohou mít s benzínem E10 problém. V takovém případě hrozí především koroze

Nový typ benzínu pod označením E10 by řidiči neměli tankovat do starších aut, především vyrobených před rokem 2000. Nejedná se ovšem o všechna auta vyrobena před tímto rokem, jde jenom o konkrétní modely konkrétních výrobců. Zda můžete nový typ paliva v Polsku, nebo kdekoliv jinde natankovat si můžete ověřit na oficiální stránce britské vlády gov.uk.

Zdroj: Adrianflux, MPM Oil, ePure

Co si o novince na polských čerpacích stanicích myslíte vy? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články