Odzvonilo vyplácení důchodů? Peníze chybí, odnese to hlavně jedna skupina Čechů

Český důchodový systém je založen na solidaritě, kdy ekonomicky aktivní občané financují penze současných důchodců. Tento způsob však kvůli stárnutí populace brzy může narazit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O tom, že stav veřejných financí není dobrý a deficit státního rozpočtu se v posledních letech zvyšuje šíleným tempem se mluví již dlouho. I přesto ale většina Čechů očekává, že se na stáří dočkají důstojného důchodu. Možná by si ale měli uvědomit, že to zdaleka není samozřejmé. Z pohledu na některá data o státním hospodaření se zdá, že vyplácení důchodů odzvonilo. Peníze na ně totiž v rozpočtu chybí.

Přibývá lidí, kteří odchází do penze

Udržitelnosti důchodového systému nenahrává především trend demografického vývoje. Populace totiž neustále stárne, čímž ubývá i peněz ve státním rozpočtu. Zatímco nyní na penzi každého důchodce vydělávají v průměru 3 pracující lidé, již brzy se toto číslo pravděpodobně sníží na 2. „Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, bude kolabovat,“ řekl pro web ČT24 hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Pokud se tedy současný systém rychle nedočká reformy, mnozí lidé na to šeredně doplatí.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Budoucnost českých důchodů je kvůli špatnému stavu veřejných financí v ohrožení

Finanční problémy státu dopadnou na všechny. Specificky je však odnese hlavně jedna skupina Čechů. Jedná se o lidi, kteří se stávají předlužení a mnohdy pak pracují načerno. Zatímco mezi lidmi nad 60 let je jich v exekuci asi 116 tisíc, v generaci Čechů mezi 40 až 49 lety je jich už 177 tisíc, píše web Seznam Zprávy.

Právě lidé v exekucích obvykle nepracují na klasickou smlouvu a raději si vydělávají peníze bokem. Tento způsob výdělku je pro ně kvůli současně nastaveným podmínkám výhodnější. Z řádně získaného platu by totiž o značnou část peněz přišli kvůli srážce za účelem splacení dluhu.

Přibude lidí na hranici chudoby

Lidé vydělávající si načerno totiž budou mít velmi nízké důchody. „Povede to k tomu, že tady přibudou v příštích letech stovky tisíc nízkopříjmových důchodců. Velká část těchto lidí je ve věku 45 až 65 let, takže to přijde relativně brzo,“ řekl pro web Seznam Zprávy sociolog Daniel Prokop z výzkumné organizace PAQ Research.

Dobře se však nebudou mít ani ti, kteří dostanou alespoň minimální důchod. A to i přesto, že od příštího roku se výrazně navýší. Zatímco nyní dosahovala minimální penze pouhých 4810 korun, nově by měla činit 8080 korun, uvádí web Peníze. I to je však šíleně nízká částka, která nepokryje ani ty nejnutnější výdaje. Mnoha lidem tak nejspíš nezbude, než si na stáří spořit vlastní cestou a nespoléhat se pouze na stát.

Spoléháte na to, že budete mít na stáří dostatečně vysokou penzi od státu? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články