Peníze z nákupu můžete získat zpátky. Banka vám je prostě vrátí zpátky na účet, pokud uděláte tohle

Stále více prodejců nabízí odměny za nákupy. Mají totiž domluvené spolupráce s bankovními domy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Když budete platit kartou u vybraných obchodníků, mohou se vám na účet vrátit procenta z každého nákupu. Psal o tom web TN. Do rodinné kasy tak můžete ročně přinést nazpět docela slušnou částku. Říká se tomu cashback, ke kterému stačí udělat jednu věc – většinou k tomu stačí jen aktivovat službu a nabídku vybraného prodejce v mobilním bankovnictví, radí web.

Na co si dávat pozor

Cashback má v Česku dva významy. Může to být možnost, jak si při placení kartou v obchodě vybrat obnos v hotovosti, a také jako odměna za nákup, vysvětluje web Peníze. Jde o určitou formu slevy, kterou zákazník dostane, když bude nakupovat jistým způsobem. Nejedná se však přímo o slevu. Při samotném nákupu totiž zákazník neplatí méně, ale část zaplacených peněz pak dostane zpátky na účet, dodává web. Je tak jasné, že obchody nechtějí, aby to zákazníci věděli, protože přichází o část peněz z nákupu.

iZdroj fotografie: abcMedia
Za poslední rok se výrazně zvýšily ceny základních potravin a jsou na historickém maximu

Většinou se tyto slevy pojí s kreditními kartami, které jsou pak přepláceny na úvěrech, když zákazník zakoupí nějaké zboží na dluh. Některé banky rozšiřují tyto věrnostní programy i na standardní platební karty, aby nalákaly nové zákazníky a přinutily je k tomu, aby k placení lidé používali právě jejich karty,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Mám kartu VISA, se kterou platím, hotovost téměř nepoužívám a určitá částka se mi při platbách v jistých obchodech vrací,“ řekla Událostem247 Petra Hlávková z Brna.

Pokladna v obchodě funguje i jako bankomat

Kolik se vám na účet celkově vrátí, záleží na slevové akci prodejce a na hodnotě nákupu. Výše slev se nejčastěji pohybuje v rozmezí 5 až 25 procent z celkového nákupu. Některé nabídky mají formu slevových kuponů, nebo můžete rovnou peníze dostat od banky zpět,“ uvedl pro TN mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Slevy při platbě kartou se nejčastěji týkají internetových obchodů. Jejich přehled přinesl například web Tipli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Držitelé platebních karet, u kterých je podporována služba Cashback, si mohou při placení nákupu přímo u pokladny vybrat hotovost až do výše 3.000,- Kč

Mezi tyto obchody patří například Ikea, Datart nebo Alza. Cashback mohou využívat například i klienti obchodního řetězce Albert. Držitelé platebních karet, u kterých je tato služba podporována, si mohou při placení nákupu také přímo u pokladny vybrat hotovost až do výše 3 000 korun, informuje Albert na svém webu. Spolu s nákupem si tak vyřídí i výběr peněz. Informace o vybrané částce je uvedena na účtence a její výše se započítává do denního limitu pro výběr hotovosti.

Využíváte této možnosti vrácení peněz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články