Pivo Staročech bylo podle inspekce nejakostní. Prý mělo zvláštní vůni a kyselou chuť

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce před nedávnem zjistila, že pivo Staročech, které se prodávalo v Penny, je nejakostní.

i Zdroj fotografie: К.Артём.1 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pivaři obecně vědí, že nejlepší pivo je točené. Ne vždy si ho ale mohou lidé dopřát a proto často sáhnou k levnější variantě, kterou je lahvové pivo. Pokud ovšem máte v lednici ležák Staročech, měli byste si k lahvi pořádně přivonět. Kontroly totiž prokázaly, že dané pivo nemusí být zrovna vhodné ke konzumaci.

Zápach a kyselá chuť

Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili do prodejny Penny v Českých Budějovicích a zaměřili se na kontrolu piva. Lahvové pivo Staročech Prémium po otevření zapáchalo a mělo výrazně nakyslou chuť. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Lidé mohou mít toto zboží navíc ještě stále doma, protože datum spotřeby bylo do 15. prosince 2023. Výrobcem je pivovar Nymburk z Radonic.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedená šarže piva měla podle inspekce kyselou chuť a zvláštní vůni

Uvedený výrobek patří mezi ty levnější, Penny market ho prodává za necelých 13 korun a dá se proto předpokládat, že ho lidé nakupují ve velkém. „Toto pivo jsem v Penny viděla, ale přišlo mi až moc levné, tak jsem ho manželovi ani nekupovala,“ řekla Událostem247 paní Marie z Brna. V případě piv se navíc zdaleka nejedná o ojedinělý záchyt, kdy je nápoj nekvalitní nebo obsahuje něco jiného, než uvádí výrobce na obalu.

Za kvalitu si rád připlatím, říká zákazník

Například pivo Furiant, které vyrábí pivovar Židovice, obsahovalo méně alkoholu, než výrobce uváděl na obalu, jak inspekce v minulosti informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Šlo o plastovou lahev o obsahu 1,5 litru. Výrobek byl zařazen mezi nejakostní potraviny. Opačný problém mělo pivo, které mělo být podle etikety nealkoholické. Výrobcem je eMBe pivovar z Mladé Boleslavi. Pivo se prodávalo v plastové lahvi o obsahu 1,5 litru.

iZdroj fotografie: Juan de Vojníkov / Creative Commons / CC-BY-SA
Pivo mají Češi obecně ve velké oblibě

Kontrola inspekce prokázala, že řidiči by tento nápoj před jízdou pít rozhodně neměli. Ukázalo se totiž, že obsahuje více alkoholu, než je stanoveno ve vyhlášce pro nealkoholická piva. Konkrétně šlo o šarži várky číslo 395. „Pivo mám samozřejmě rád a jasně, že lepší je čepované. Ne pořád ale můžu sedět v hospodě, takže si kupuji i lahvové pivo na doma. Záleží mi ale na kvalitě, takže radši kupuji jen osvědčené značky, i když jsou dražší,“ popsal Událostem247 pan Pavel z Přerova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články