Plánovaná změna přichází: Auta budou jenom pro bohaté. Ostatním lidem nezbude nic jiného, než cestovat v přeplněných autobusech

Přechod na elektromobilitu bude dost možná pro mnoho lidí znamenat, že si za pořízení auta výrazně připlatí. Kdo na to nebude mít peníze, ten skončí nejspíš bez auta.

i Zdroj fotografie: Hugo / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora

O tom, že ve státech Evropské unie má od roku 2035 platit zákaz prodeje automobilů se spalovacím motorem, se mluví již dlouho. Informovaly o tom ostatně i Události247. Ne každý si však uvědomuje, co to nejen pro české řidiče bude v praxi znamenat. Mnozí se tak po právu obávají, že auta budou jenom pro bohaté a ostatním lidem, kteří si elektromobil z jakýchkoli důvodů nepořídí nejspíš nezbude nic jiného, než cestovat v přeplněných autobusech

Auta na elektrický pohon si jen tak někdo nekoupí

Může se zdát, že rok 2035 je na míle vzdálený a zatím proto není důvod k panice. Plánovaná změna ale přichází postupně a nařízení proto bude na obyvatele dopadat postupně. Již se například objevují případy automobilek, které oficiálně ohlašují chystaný konec výroby aut se spalovacími motory, jak před časem informoval web Autosalon. A ruku v ruce s vývojem nových, bezemisních modelů jde samozřejmě také dramatický růst ceny vozů, což rozhodně nikoho nepotěší.

Brusel jde tvrdě proti spalovacím motorům. Běžná auta budou brzy neprodejná

Že se nejedná o šťastné řešení přitom zdaleka není jen názor autora tohoto článku. To, že tento krok nejde tím správným směrem se podle všeho domnívají i členové českého akademického think tanku Realistická energetika a ekologie. Zmíněný zákaz prodeje aut se spalovacími motory podle nich nejenže nepřinese kýžený pokles produkce skleníkových plynů. Kromě toho očekávají, že kvůli tomu nastane ekonomická stagnace a omezení individuální mobility, jak píše web Flotila. To vše i z důvodu zdražování a celkové nedostupnosti levných aut.

Kdo si bude moct elektromobil dovolit?

Jak loni psal server iDnes, tomu, že by se auta na elektrický pohon zlevnila nenahrávají ani další regulace Evropské unie. Důvodem je zákon o bateriích, podle kterého musí být ekologická také těžba a výroba baterií. Od roku 2027 navíc budou pro výrobní firmy nastaveny kvóty určující, jaké množství použitých materiálů musí být recyklovatelné. U lithia půjde například o 50 procent, u niklu a kobaltu pak dokonce o 90 procent, dodává server iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho automobilek již přechází na vývoj a výrobu elektroaut

To vše ceny baterií a tedy i výsledných aut rozhodně nesníží, spíše naopak. Ceny těchto super ekologických vozů tak pravděpodobně budou velmi vysoké. Koupě elektroauta se tím pádem pro velkou část Čechů, kteří aktuálně vlastní klasický automobil, může stát zcela nedosažitelnou metou. A co těmto lidem zbyde? Pravděpodobně nic jiného, než využívat hromadnou dopravu.

Chystáte se pořídit si elektroauto? Napište nám, co si o novém trendu myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články