Podraz na důchodce: Stát se rozhodl, že si od nich v září 2023 vezme peníze

Sněmovna zasadila seniorům další finanční ránu. Schválila totiž zpřísnění pro předčasné důchody a zpomalení valorizací.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Vláda se snaží snížit deficit státního rozpočtu a snaží se proto šetřit kde se dá. Teď přišli na řadu senioři, kterým se peníze doteď několikrát přidávaly. Naposledy se jim důchody kvůli inflaci zvedly v červnu, připomíná web České noviny. Schodek systému důchodového pojištění přesáhl letos za první pololetí 40 miliard korun.

Vláda se nedokázala několik dnů dohodnout

Výdaje se za půl roku se meziročně zvedly o 56,5 miliardy korun, což je o pětinu. Rostou také příjmy, které však na pokrytí penzí nestačí. Oproti loňskému prvnímu pololetí se na odvodech vybralo o 26,5 miliardy více, což je asi o sedm procent. Vyplývá to z aktuálních údajů resortu financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Vláda se proto rozhodla, že je na čase seniorům zase trošku ubrat a ušetřit. V podstatě se rozhodla, že si od důchodců vezme peníze, se kterými už někteří z nich počítali.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Růst penzí se v budoucnu pravděpodobně zpomalí

Novelu zákona, která mění pravidla budoucích valorizací a předčasných důchodů, proto poslanci schválili ve třetím čtení. S účinností změn se až na jednu výjimku počítá už od letošního září. Psal o tom web České důchody. Vše teď ještě musí posvětit senátoři a prezident Petr Pavel. Schvalování sporné novely trvalo v podstatě tři jednací dny. Koalice už minulý týden prosadila omezení řečnické doby, připomínají České noviny.

Někteří senioři si naopak polepší

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců – započítávala by se třetina růstu reálných mezd, píší České noviny. Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, nejdříve však až od července kalendářního roku. Podle novely mají pobírat vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Starobní důchody jsou letos velkým tématem

V posledních měsících se v tom opravdu přestávám orientovat a už prakticky ani nevím, kolik peněz mi vlastně dají. Je pravda, že ty peníze navíc, co jsme několikrát dostali, se hodí. Jsem ale docela spořivá, tak snad vyjdu i tentokrát,“ řekla Událostem247 Amálie Horová z Mikulčic.

Nový mechanismus mimořádných valorizací má podle webu České důchody pomoci seniorům s velmi nízkými důchody, protože dočasný přídavek bude solidárnější. Skončit má také rychlé rozevírání nůžek mezi vysokými a nízkými důchody, které bylo způsobeno tím, že nyní se o inflaci zvyšuje pouze procentní výměra důchodů.

Myslíte si, že jsou důchody v Česku dostatečně vysoké? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články