Nová past Policie ČR na řidiče: Pokud máte tento typ auta, bez milosti dostanete obří pokutu

Na silnicích a dálnicích bude zase o něco bezpečněji. Dopravní policisté totiž lépe a rychleji odhalí auta, která v provozu nemají co dělat.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie začala do svých automobilů zavádět systém, který přímo za jízdy on-line rozpozná, jestli má daný vůz platnou technickou kontrolu nebo jestli po něm není vyhlášeno pátrání. Psal o tom web Novinky. Díky tomu už není potřeba provádět namátkové kontroly. Do konce června bude mít tento nový systém 600 policejních vozů, dodává web. Pro řidiče se ovšem jedná o past policie, která všechny typy aut bez technické kontroly odhalí během pár sekund. Po takovém odhalení často následuje vysoká pokuta.

Pokuty nejsou zrovna malé

Řidiči se nás často ptají, jaký postih jim hrozí za to, když se při kontrole zjistí, že mají propadlou technickou. Zákon o přestupcích neobsahuje zvláštní skutkovou podstatu provozu vozidla s propadlou technickou, takže se aplikují obecná ustanovení. Za takový přestupek pak hrozí pokuta 1500 až 2500 korun, na místě v blokovém řízení pak do dvou tisíc,“ řekl Událostem247 pracovník Stanice technické kontroly v Rosicích u Brna.

iZdroj fotografie: Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
Do konce června by mělo systémem na kontrolu STK disponovat stovky policejních aut

Tohle si opravdu hlídám, protože jsem jednou asi o týden technickou promeškala. Zjistili to policisté, když mne namátkově zastavili, naštěstí se to vyřešilo jen domluvou. Teď už to ale tak jednoduché nebude, ale je to dobře, aspoň po silnicích nebudou jezdit nebezpečné vraky,“ uvedla pro Události247 Jarka Housková z Brna. Nový on-line systém porovná načtenou registrační značku s registrem vozidel a také s databází ukradených aut, připomíná web České noviny.

Odpadne papírování, slibuje ministr

Jedním z hlavních úkolů naší vlády je výrazné zjednodušení současného byrokratického molochu. Do toho patří i významné změny v systému evidenčních kontrol a registrací vozidel. Prodloužíme platnost evidenční kontroly ze současných 30 dní na 1 rok, a to i zpětně, a rušíme povinnost absolvovat ji na konci leasingu,“ vysvětlil na webu resortu dopravy jeho šéf Martin Kupka.   

iZdroj fotografie: Policie ČR
Povinnost mít STK má každé auto na silnici

Snímání a porovnání SPZ je díky novému systému automatické, píší dále České noviny. Při jízdě po dálnici tak může jeden policejní vůz zkontrolovat stovky aut, která za jízdy potká. Výsledky se pak policistům ukážou na displeji s barevným odlišením. Zelený rámeček znamená, že je auto v pořádku, žlutý pak, že SPZ není v registru vozidel – například u zahraničních aut. Oranžová jsou auta bez technické kontroly a po značkách s červeným rámečkem pátrají policisté.

Jezdíte vždy s platnou STK?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články