Pokud máte takovéhle auto, přijde vám v zápětí pokuta 16 000 Kč

Jediná cesta autem se může řidičům vymstít. Zpozornět by měli především majitelé vozů s horším technickým stavem.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Při silniční kontrole na polském území mohou tamní policisté okamžitě rozpoznat různé nedostatky a chyby na autě, kterých si ani sami nemusíte být vědomi. Nedostatky, které vám popíšeme mohou řidiče na pokutách přijít až na 3 000 PLN, což je v přepočtu více než 16 tisíc korun. Polští policisté vám navíc mohou na místě vzít řidičák a papíry od auta. Nemusí přitom jít o těžké přestupky, jako je rychlá jízda atp. Polské zákony umožňují policistům tvrdě postihovat řidiče i za špatný technický stav vozidla, což zahrnuje i stav pneumatik na voze.

Pokuta přesahující 16 tisíc korun

Za posledních šest měsíců bylo v Polsku zadrženo více než 155 tisíc registračních dokladů vozidel kvůli zmíněným technickým nedostatkům na dílčích autech. Tamní policie údajně kontroluje stav brzd, netěsnosti chladicí kapaliny, paliva nebo oleje. Pneumatiky samy o sobě přitom hrají klíčovou roli v bezpečné jízdě. Policisté jim proto věnují zvláštní pozornost, hlavně teď v letní sezoně. Pokud jsou zjištěny větší nedostatky, může řidič vyfasovat zmíněnou pokutu přesahující částku 16 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jízda v Polsku může některé řidiče s horším technickým stavem vozidla přijít pěkně draho

Policista by měl opotřebené pneumatiky rozpoznat relativně snadno. Minimální hloubka dezénu musí u polských sousedů být 1,6 mm. Přesto je doporučeno udržovat hloubku alespoň 3-4 mm. Staré pneumatiky můžou být během kontroly problém, jelikož po několika letech ztrácí pneumatika své unikátní vlastnosti. Takové gumy by se neměly nadále používat. Datum výroby lze zjistit pomocí DOT kódu na boční straně vaší pneumatiky.

Zabavené auto

Pokud se vám polští policisté rozhodnou zabavit registrační průkaz k vašemu autu, nesmíte se svým vozem pokračovat v jízdě. Policie takové auto většinou odtáhne a řidič posléze sám zaplatí náklady na dopravu auta do dílny a další formální kroky spojené s obnovením platnosti registračního průkazu auta. Řidič ovšem může všechny doklady ke svému autu po opravě získat zpět na libovolné policejní stanici v Polsku.

iZdroj fotografie: Technické služby města Příbram
V případě odtahu hradí řidič všechny náklady sám

To ve zkratce znamená, že pokud se vám podobná nepříjemnost stane třeba v Krakově, papíry od auta si můžete po předchozí domluvě jít vyzvednou například i ve Varšavě. Je tak očividné, že pokud vlastníte auto s velice opotřebenými pneumatikami, měli byste si na vyjížďku k polským sousedům dát velký pozor. Může se vám totiž hravě stát, že vás tamní policie překvapí s pořádně mastnou pokutou.

Zdroj: Dziennik

Kontrolujete na svém autě pravidelně stav svých pneumatik? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články