Pokud státu nedoložíte důležité papíry, přijdete o důchod

Evidence podkladů u České správy sociálního zabezpečení, ze kterých se vám vypočítá penze, nemusí být vždy kompletní.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ne každý člověk je pečlivý a má své dokumenty v pořádku. Údaje o odpracovaných letech navíc začne většina řešit až těsně před nástupem do penze. Může je však čekat nepříjemné překvapení. Upozornil na to web Seznam Zprávy. Odpracované roky totiž z různých důvodů podle dokladů nemusí vůbec sedět. Mezery v evidenci bývají nejčastěji u prací před rokem 1989 nebo v 90. letech.

Doklady si zkontrolujte už teď, pak by mohlo být pozdě

V případě chybějících dokladů za některá období života nese důkazní břemeno žadatel o důchod. Proto je dobré požádat Českou správu sociálního zabezpečení o Informativní osobní list důchodového pojištění a zkontrolovat, jestli jsou v něm evidovaná všechna studia, zaměstnání a výdělečná činnost, kdy lidé platili pojištění i náhradní doby, radí web Měšec. Pokud se ukáže nějaká chyba, je potřeba chybějící doklady sehnat co nejdříve. V předdůchodovém věku už nemusí být potřebné záznamy k dispozici, dodává web.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Bez potřebných papírů vám mohou vyměřit nižší důchod

Chyby se stávají a je to poměrně běžná věc. Často dojde k tomu, že při výpočtu důchodu chybí nějaká doba pojištění, většinou se jedná o zaměstnání. Ale v poslední době také narážím často na to, že zejména u podnikatelů chybí vyměřovací základ za poslední rok před odchodem do důchodu,“ uvedla pro Blesk expertka na výpočty důchodů Eva Nešverová s tím, že rozdíl mezi chybně a správně vypočteným důchodem může být i několik stovek korun.

V případě, že by někdo neměl téměř žádné, případně vůbec žádné doklady o své práci, nemusela by mu ČSSZ vyměřit vůbec žádný důchod. Tím pádem by o svou penzi přišel. Je proto důležité dbát na zachování důležitých pracovních smluv, aby daná osoba mohla pobírat plnou výši důchodu, na který má nárok.

Vondráčkové vyměřili směšný důchod

Mezi doklady, které pomohou prokázat chybějící doby včetně dosažené výše vyměřovacího základu, patří podle České správy sociálního zabezpečení výplatní pásky spolu s doklady o vzniku a zániku pojištění, tedy pracovní smlouvy, zápočtový list, dohoda o ukončení pracovního poměru nebo výpověď, píše web Měšec. Pokud žadatel o důchod tyto doklady nemá, měl by požádat o potvrzení pracovního poměru zaměstnavatele, pokud stále existuje. Případně je možné získat aspoň svědky, kteří by pracovní poměr potvrdili.

Helena Vondráčková se soudí se státem kvůli vyměření nízkého důchodu. Skartovala totiž své staré pracovní smlouvy

Já jsem na papíry docela bordelářka a to, co mi teď říkáte, mě teda docela vyděsilo. Jsem si totiž skoro jistá, že všechny doklady o práci nemám. Zajdu si tedy radši už teď na sociálku, snad i tam s tím poradí, i když do důchodu jdu až za 19 let,“ řekla Událostem247 46letá Marie Poutníková. Jako příklad můžeme uvést třeba zpěvačku Helenu Vondráčkovou, která se o výši své penze se sociálkou soudila, jak jsme psali na Událostech247. Úřad totiž neměl v evidenci její předrevoluční pracovní působení a kvůli chybě jí vyměřil důchod 8000 korun.

Uchováváte si všechny pracovní smlouvy? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články