Pokud úřadům neoznámíte do konce měsíce jednu věc, přijdete o důchod

Lidé, kteří chtějí odejít do důchodu, musí o peníze požádat příslušný úřad. Pokud to neudělají, stát jim nic nevyplatí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Odchod do důchodu je pro řadu Čechů chvíle, na kterou se těší již dlouho dopředu. Mnozí by si mohli myslet, že vyplácení penzí je při splnění podmínek samozřejmostí a mělo by tak nastat automaticky. Není tomu ale tak a lidé si o důchod musí žádat. Potřebují k tomu mimo jiné i vyplnit příslušný formulář či doložit další dokumenty. Vše pak musí odevzdat ideálně s dostatečným předstihem, aby měly úřady čas na vyřízení.

U předčasných důchodů se může hrát o dny

Žádost lze podat nejdříve 4 měsíce od požadovaného dne přiznání důchodu. Zatímco u klasického starobního důchodu lze ale peníze získat až za 5 let zpětně, u předčasného důchodu je tomu jinak. Lze ho totiž přiznat nejdříve od data podání žádosti, upozorňuje na svém webu Česká správa sociálního zabezpečení. Je tedy důležité, jestli lidé žádost podají na konci měsíce nebo až na začátku měsíce nového. Pokud totiž úřadům svůj záměr odejít do předčasného důchodu neoznámí do konce měsíce, mohou o vyplacení důchodu za tu dobu nevratně přijít.

Připravit se o měsíc vyplacené penze přitom rozhodně není málo peněz. Jak nedávno uvedl web Novinky, od letošního června výše průměrného důchodu přesáhla 20 tisíc korun. Lidé, kteří do dřívější penze chtějí odejít, by si tak měli dobře naplánovat, kdy o něj požádají, aby o peníze nepřišli.

Odchod do předčasného důchodu čekají změny

Nová pravidla pro dřívější odchod do penze, která poslanci nedávno schválili, tuto možnost výrazně znevýhodní. Češi, kterým je alespoň 60 let mohli do předčasného důchodu dosud odejít až o 5 let dříve, než jaká by byla doba pro řádný důchod. Nově se ale tato hranice sníží pouze na 3 roky, píše web Peníze.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Lidé by si o předčasný důchod měli na úřadě požádat zavčas

Výrazně se zvýší také finanční penalizace za dřívější penzi. Procentní výměra se bude seniorům snižovat vždy o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní, které budou zbývat do dosažení důchodového věku, dodává web Peníze. Čechů, kteří se pro tuto možnost rozhodnou, tak pravděpodobně výrazně ubude. Každý měsíc, který nebudou pracovat je totiž bude stát do budoucna nemalé peníze.

Souhlasíte s chystanými změnami podmínek pro odchod do předčasného důchodu? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články