Pokuta za světla? Pokud řidič udělá klasickou chybu, pak bude muset na místě zaplatit 8 000 Kč

V zimě se stále více řidičů dopouští klasické chyby, a tou je špatné nastavení a používání světel. Čeká je za to tučná pokuta.

i Zdroj fotografie: Tokumeigakarinoaoshima/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zimní měsíce představují pro řidiče zvýšené nároky na dodržování předpisů a zvlášť těch týkající se světel. Ignorování základních pravidel může mít vážné následky – od finančních postihů až po ohrožení ostatních účastníků silničního provozu. Základem bezpečné jízdy je správné osvětlení automobilu, na které však mnozí řidiči zapomínají, ať už z nepozornosti, nebo technických důvodů. Spousta českých řidičů má stále problém s používáním takzvaných mlhovek a mnozí se v pravidlech o jejich užívání stále ztrácejí. Je nutné však pravidlům týkajícím se mlhovek věnovat velkou pozornost. Podle webu TN za jejich špatné používání hrozí pokuta až 8 000 Kč.

Mlhovky řidiče matou

Krátké dny a dlouhé noci dělají z osvětlení klíčový prvek bezpečné jízdy. I když většina moderních vozů disponuje automatickým denním svícením, situace se komplikuje, pokud osvětlení není správně nastaveno, nebo ho řidič zanedbá. Policie na tuto problematiku reaguje většinou pokutou ve výši 1 500 korun. Závažnější problém však nastává v noci, kdy nefunkční světla zvyšují riziko nehod. Tento problém se často týká méně zkušených nebo starších řidičů, kteří mohou být dezorientovaní, případně je zmátlo nesprávně nastavené denní svícení, kdy sice svítí palubní deska, ale nikoli hlavní světlomety.

Každému řidiči, kdo má na autě takto zapnutá světla, hrozí mastná pokuta. Vyvarujte se tomu, jinak budete mít co do činění s policií

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za špatné používání mlhovek hrozí pokuta až 8 000 Kč

Velký problém pak mají řidiči s používáním mlhovek. Mlhová světla, jak jejich název napovídá, slouží ke zvýšení viditelnosti v mlze, silném dešti nebo sněžení. Zákon stanovuje povinnost použít zadní mlhovky za zhoršené viditelnosti, zatímco přední mlhovky jsou volitelné. Doporučené pravidlo říká, že mlhovky by měly být zapnuty, pokud viditelnost klesne pod 50 metrů, což odpovídá přibližné vzdálenosti mezi směrovými sloupky na dálnici.

Světla a přizpůsobení rychlosti

Správné osvětlení je důležité, ale za snížené viditelnosti hraje ještě větší roli přizpůsobení rychlosti a udržování bezpečného odstupu. Základní pravidlo říká, že vzdálenost v metrech mezi auty by měla odpovídat rychlosti v kilometrech za hodinu. Při jízdě rychlostí 80 km/h byste tak měli mezi sebou a vozidlem před vámi nechat prostor odpovídající délce tří kamionů.

Každý, kdo v autě používá tato světla dostane od policie brutální pokutu. Týká se to 1 z 5 řidičů

iZdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dbejte na to, abyste v zimě měli správně nastavená světla

Správné nastavení světel není jen otázkou zákonných povinností, ale především bezpečnosti. Kromě pokut může nesprávné osvětlení vést k nehodám, které mohou mít vážné následky. Proto je důležité před každou jízdou zkontrolovat funkčnost světel a jejich správné nastavení. Zima přináší řidičům mnoho výzev, ale se správnou přípravou a opatrností ji lze zvládnout bezpečně. Ať už se chystáte na cestu do práce, na nákup, nebo za rodinou, myslete na to, že světla mohou zachránit život – váš i ostatních.

Dostali jste někdy pokutu za světla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články