Policisté vám ze sekundy na sekundu zabaví auto: Vzdorovat nemůžete, jinak vám hrozí vážné problémy

Pokud policisté při honičce potřebují zastavit ujíždějící auto, mohou vám klidně zabavit to vaše a vy s tím nic neuděláte.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Náraz pronásledovaného Mercedesu do kamionu, který posloužil jako zátaras na dálnici D8, přitáhl před několika týdny pozornost k tomu, jaká oprávnění policie vlastně má. Psal o tom web Novinky. Policisté totiž mohou chtít po každém řidiči, aby jim pro tyto účely poskytl své auto. Škody jim pak stát zaplatí. Pokud šofér takovou pomoc odmítne, může mu to policista nařídit i nutným násilím v dané situaci.

Policie může použít jakékoliv vozidlo


K uvedené situaci došlo v úterý 18. dubna na dálnici D8 u exitu 74 Chlumec, kde se srazilo osobní auto s nákladním. Psal o tom web Deník.  Řidič kradeného Mercedesu ujížděl policejní hlídce z Německa, když narazil do středových svodidel a pak do náklaďáku. Srážka se obešla bez vážnějších zranění, ale dálnice byla uzavřená. Kamion totiž policisté použili jako zátaras. „Šlo o donucovací prostředek k zastavení vozidla. Řidič havaroval kvůli tomu, že se snažil zátaras projet,“ řekla k tomu policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie může vaše auto použít jako zátaras

Policisté zatarasili cestu kamionem od soukromého dopravce. S poškozeným autem pak nebylo možné pohnout a musel ho naložit odtahový vůz s hydraulickou rukou, popisuje web iDnes. Jako zátaras je možné použít jakékoliv auto včetně nákladních, služebních a civilních. Nesmí se však použít vozidlo, které přepravuje nebezpečné látky, prostředky MHD, pokud v nich jsou lidé, a auta s diplomatickou imunitou, dodávají Novinky.

Kdo škodu zaplatí

V případě, že by k takové situaci došlo a vy byste auto policii pro zátaras poskytli, může vás policista požádat, abyste s autem zajeli na nějaké konkrétní místo. Nesmí to ovšem žádat v situaci, kdy by tím řidiče nebo jeho osobu blízkou ohrozil, píše web Auto-mánia. Řidič může sice vozidlo poskytnout, ale manipulaci s ním může odmítnout. V takovém případě by mu žádný postih nehrozil. „Podle mě je to v pořádku, jestli to má pomoci chytit nějakého zločince a řidič škodu bude mít uhrazenou, proč ne,“ řekl Událostem247 Michal Barterem z Brna.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidič nemusí povolit manipulaci s vozidlem

Pokud řidič policii takto pomůže, má nárok na finanční náhradu, kterou poskytne ministerstvo vnitra. Je-li způsobena při pomoci policii škoda, musí ji uhradit stát, popisují Novinky. Není však specifikováno, jestli stát uhradí jen škodu na autě, ale také různé výdaje a čas spojený s opravou vozu či s koupí nového auta, pokud je vůz při zásahu zničen. Případně jinou škodu například na věcech, které jsou v autě. Jak často svého oprávnění policisté využívají, není jasné, protože žádné takové statistiky neexistují.

Stalo se vám někdy, že se vám policie pokusila zabavit auto? Dejte nám vaše zkušenosti s touto problematikou vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články