Poplatek za papírové letáky? Máte nějaké z nich doma? Připravte se, tohle nebude jen tak

Čtete rádi reklamní letáky? Tyto bezplatné tiskoviny v budoucnu dost možná dramaticky ubydou. Víte proč?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Reklamní letáky jsou českým evergreenem. Češi, jež jsou národem milujícím slevy je mají obzvlášť v oblibě. Dokazují to i čísla – ročně se v tuzemsku vyprodukuje kolem 4 miliard letáků, jak píše web Kupi. Již brzy by se ale mohla produkce těchto oblíbených tiskovin značně omezit. Pokud tedy na reklamní letáky nedáte dopustit, připravte se na to, že v budoucnu může být všechno jinak.

Novinky v zákonech

Ministerstvo životního prostředí chystá novelu zákona o obalech. Její součástí bude mimo jiné i zavedení záloh na PET lahve či plechovky, o čemž již dříve informovaly Události247. Kromě toho se však novela týká ještě jedné podstatné věci. V plánu je totiž zavést poplatek za recyklaci reklamních letáků, uvádí ministerstvo na svém webu. Zákon by měl začít platit v polovině příštího roku.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podle slev v letácích pravidelně nakupuje spousta Čechů

Běžné Čechy sice tyto změny nijak neovlivní. Poplatek za recyklaci budou muset platit producenti tiskovin, nikoli jejich příjemci. I tak však jisté změny nejspíš mnozí lidé pocítí. Kvůli tomuto poplatku se totiž podle všeho zvednou náklady na výrobu a letáky tak dost možná mnohé firmy značně omezí. Pokud tedy nějaké letáky máte doma, tak si jich važte. Je možné, že v budoucnu už jich tolik nebude.

Omezení letáků je ostatně i cílem novely. Podle webu ministerstva životního prostředí tvoří reklamní letáky „20 až 30 % objemu modrých popelnic“ a redukce těchto odpadů by tak podle ministerstva byla jedině ku prospěchu. Zároveň by tak stát mohl díky poplatku získat další peníze, podle webu Kupi zhruba 160 až 250 milionů korun ročně. Producenti tiskovin však návrh kritizují.

Zmizí tištěné letáky?

Mnozí se obávají toho, že letáky kvůli jejich vyšší ceně některé firmy přestanou tisknout. „Nově by měli platit nemalou částku za každou vytištěnou tunu letáků, což se logicky odrazí ve vyšších nákladech celého dodavatelského řetězce,“ uvedl pro web Media Guru obchodní ředitel České distribuční Martin Suchánek. A o jak vysoké částky se jedná? Podle webu ČT24 by mohlo jít o 3 500 korun za tunu, což rozhodně není malá částka.

V ohrožení by pak mohli být i mnozí čeští zaměstnanci. Pokud by totiž producenti omezili množství letáků, tiskárny by přišly o zakázky a tudíž by dost možná musely i propouštět. „V případě, že by došlo ke schválení v této výši, to může znamenat i ztrátu 2,5 tisíce pracovních míst. Pravda je, že jsme doposud žádné poplatky na likvidaci neplatili,“ upozornil pro server ČT24 prezident Svazu polygrafických podnikatelů Zdeněk Sobota.

Čtete reklamní letáky? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články