Poplatek za placení kartou: Spousta lidí o něm vůbec neví. Až po nákupu zjišťují, že přišli o velké sumy peněz

Desítky či klidně stovky korun může Čechy stát to, když budou platit kartou a využijí tuto službu. Mnozí přitom o tomto riziku vůbec neví.

i Zdroj fotografie: thekirbster/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Platba kartou se postupně stává čím dál oblíbenějším způsobem hrazení nákupů či služeb. Jak píše web Forbes, před hotovostí preferuje platbu kartou 8 z 10 Čechů. Ne všichni ale možná znají všechny nástrahy, jež tento pohodlný způsob placení může mít. Někdy totiž lidé mohou zaplatit a až poté zjistit, že se jim z účtu strhlo více peněz, než kolik nákup stál.

Rizikem jsou poplatky v zahraničí

Jedná se o službu nazvanou dynamická měnová konverze (DCC). Ta může být Čechům naúčtována zejména při platbách v zahraničí, jak již dříve upozornily Událosit247. Jde o to, že pokud člověk službu využije, útrata se mu přepočítá ze zahraniční měny na české koruny. Tato zdánlivě pohodlná cesta se však lidem může prodražit. Při volbě platby v korunách je totiž často nabídnutý výrazně horší směnný kurz a vysoké poplatky, které účtuje místní banka nebo jiný zprostředkovatel.

Vybíráte si peníze z bankomatu? Hrozí, že kvůli tomu v létě 2024 přijdete o spoustu peněz. Ve hře je brutální poplatek

iZdroj fotografie: Depositphotos
Se službou DCC se lidé mohou setkat i při výběru z bankomatu

Poplatek, respektive kurzový rozdíl přitom rozhodně nemusí být nízký. Jak letos informoval server Seznam Zprávy, může dosahovat 5 až 10 procent. Když by přitom lidé službu DCC nevyužili a přepočet nechali na českých bankách, byla by to jen 3 až 4 procenta. Pokud tedy lidé někdy při platbě kartou či třeba výběru hotovosti z bankomatu na tuto službu narazí, využívat by ji spíše neměli a raději by měli částku zaplatit v původní měně.

Za platbu kartou platí i prodejci

I v Česku se však za platbu kartou účtují poplatky. V tomto případě je však neplatí nakupující, ale obchodníci. Za každou provedenou transakci totiž bankám odvádí určitou procentuální část. Obvykle se jedná o 1 až 5 procent, jak loni informoval Svaz obchodu a cestovního ruchu. To zejména u nákupů za nižší částky pro obchodníky není vůbec výhodné.

Blíží se snad konec hotovosti? Přichází zcela nová metoda placení. Musíme se připravit

iZdroj fotografie: Krajská hospodářská komora MSK
Kartu před hotovostí preferuje většina Čechů

Mnozí prodejci proto přijímají platbu kartou až od určité částky. Někde může jít třeba o minimální částku 200 korun. Ti, kteří by si chtěli koupit levnější zboží či služby, pak musí platit hotově. A někde z těchto důvodů dokonce karty nepřijímají vůbec, dodává web iRozhlas. Přestože platba kartou se tak stává čím dál oblíbenější, chodit zcela bez hotovosti se lidem nevyplácí.

Platíte raději kartou, nebo hotově?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články