Posloucháte v autě hudbu? Pokud vás přistihne policie, riskujete tučnou pokutu

Málokterého řidiče by asi napadlo, že když někam vyrazí autem a pustí si k tomu oblíbenou hudbu, mohlo by to policii vadit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Problém je to však v okamžiku, kdy si šofér nasadí do uší sluchátka. Mít totiž cokoli v uších jako překážku poslechu aktuální situace kolem vozidla, se velmi často nesetkává s pochopením policistů. Upozornil na to web AutoŽivě. Sluchátka totiž obecně patří mezi věci, které nepříznivě ovlivňují vnímání nejen řidičů, ale také třeba cyklistů nebo jezdců na koloběžkách.

Pokuta až tisíc korun

Podle dopravních expertů jsou situace, kdy řidiči za volantem užívají klasická sluchátka, na českých silnicích k vidění stále častěji. Psal o tom také web Lidovky. Odborníci, ministerstvo dopravy a policie se shodují, že sluchátka značně přispívají k nepozornosti a roztěkanosti motoristů. „Používáním sluchátek v silničním provozu si řidič, stejně jako chodci i cyklisté, v podstatě vyřadí či minimalizuje jeden ze základních smyslů,“ uvedl resort dopravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejenom za telefonování hrozí v autě pokuta

Nejen v Česku je použití mobilu při řízení přestupkem. Za přestupek je udělena pokuta 1 000 korun, ve správním řízení pak i vyšší, a na řidičovo konto přibudou dva body. Psal o tom web iDnes. Například na Slovensku mohou policisté udělit blokovou pokutu ve výši až 60 eur, tedy v přepočtu zhruba 1 500 korun. Oproti Česku je tedy postih o polovinu vyšší. Ve správním řízení pak maximální hranice činí 100 eur, dodává iDnes. 

Nebezpečí i pro chodce

Možným následkům riskantního chování se snaží předcházet v některých západoevropských zemích. Například Francie zakázala nošení veškerých sluchátek, ať už klasických nebo handsfree. Pokud řidič toto pravidlo poruší, může dostat pokutu ve výši 135 eur, což je zhruba 3500 korun a k tomu ještě vyfasuje tři trestné body, píší dále Lidovky. „Tak to by mě teda nenapadlo, dát si v autě do uší sluchátka a tím pádem pak venku neslyšet třeba ani sanitku,“ uvedl pro Události247 Josef Dvořák z Brna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslech hudby během jízdy řidiči značně omezí vnímání okolních sluchových vjemů. To může vést i k nehodě

Sluchátka v uších jsou však nebezpečná také pro chodce. Kvůli nepozornosti se například zranil 18letý mladík v Bystřici pod Hostýnem. Po městě šel se sluchátky v uších a úplně přehlédl jedoucí nákladní auto. Při přecházení silnice pak narazil přímo do jeho korby a utrpěl vážná zranění, psal web TN. Hazard se životem předvedla také mladá žena, která v Brně vstoupila přímo před jedoucí tramvaj. Řidič dobrzdil těsně před ní, psal web iDnes. Ani pak si ale žena tramvaje nevšimla a šla dál.

Řekněte nám dole v komentářích, zda si během jízdy autem dopřejete poslech hudby

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články