Potraviny zadarmo: Někteří Češi na ně mají nárok. Kdo se neozve, ten nic nedostane

V dnešní době, kdy se vše zdražuje, se spousta rodin ocitá na hranici chudoby a nemá peníze ani na základní potraviny.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V České republice existuje několik forem pomoci potřebných. Psali jsme v minulosti na Událostech247 o tom, že jednou z nich jsou třeba potravinové banky, které ročně dodávají tisíce tun potravin seniorům, rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám, nebo lidem bez domova. Tyto banky získávají potraviny od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů a jednotlivců. 

Lidé se stydí o potraviny požádat

Většina těchto potravin je určena k rychlé spotřebě, má uplynulou dobou minimální trvanlivosti, poškozený obal nebo špatné označení. Tím, že je dostanou potřební, neskončí toto jídlo na skládce nebo ve spalovně a zabraňuje se tak i plýtvání jídlem. V České republice je 15 potravinových bank. Jejich seznam najdete zde. O tom, kdo má nárok čerpat potravinovou pomoc, rozhodují sociální pracovníci obcí a neziskových organizací.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řada Čechů má na potraviny zdarma nárok, aniž by o tom věděli

Domácností s finančními problémy v Česku za poslední dva roky přibylo. Od roku 2021 do roku 2023 stouply průměrné domácnosti měsíční náklady na jídlo asi o 800 korun, na bydlení dokonce o 3 700 Kč. Psal o tom web TN. Je však stále ještě mnoho lidí, kteří se o takovou pomoc stydí požádat. „Taky jsem se tak styděla, ale mám dvě děti, jsem samoživitelka a nedalo se nic dělat. Na výdejních místech jsou milí a rozhodně vám nedají pocítit, že jste něco míň,“ řekla Událostem247 Jarka Hronková z Brna.

Jak můžete pomoci vy

Možnost obrátit se se žádostí o pomoc na příslušný městský úřad má každý. Můžeme však také pomoci, pokud nám to naše finanční možnosti dovolují. Potravinové banky vyzývají, aby se lidé zúčastnili potravinové sbírky. Ta nejbližší se bude konat v sobotu 11. listopadu. Sbírka potravin je realizována pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a Evropské federace potravinových bank. Stačí, když 11. listopadu navštívte nejbližší obchod zapojený do Sbírky potravin od 8 do 18 hodin.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Potravinové banky jsou určeny především pro lidi v nouzi

Všechny tyto obchody naleznete na záložce Kde nakoupit. Potřebné můžete také podpořit online přes Rohlik.cziTesco nebo Kosik.cz. Ke svému běžnému nákupu vezměte i trvanlivou potravinu nebo drogerii. Seznam najdete na záložce Co nakoupit. Za pokladnami pak předáte potraviny dobrovolníkům, které poznáte podle zelené zástěry s logem sbírky. „My takto pomáháme pokaždé, není přece nic těžkého na tom koupit rýži, těstoviny, nebo konzervu,“ řekla Událostem247 Aneta Čížková z Hodonína.

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články