Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze vezme řidičák a napaří pokutu 25 000 Kč

Usednout za volant je velká zodpovědnost a řidiči by proto měli dobře znát dopravní předpisy, aby nikoho neohrozili a také aby se vyhnuli pokutám.

i Zdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kromě dodržování maximální povolené rychlosti a respektování dopravních značek hrozí nemalé sankce také za zdánlivě malicherné přestupky. Události247 například v minulosti psaly o tom, že tisíce korun může motoristy stát neodůvodněné použití klaksonu, což by asi málokoho napadlo.

Na co dávat při svícení pozor

Na Událostech247 jsme upozornili také třeba na to, že mnozí řidiči při zhoršené viditelnosti s oblibou využívají takzvané mlhovky. Pokud ale mají tato světla špatně zapnutá, mohou zaplatit pokutu až 2500 korun. Podle zákona totiž smí přední světla do mlhy řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy potom za těchto podmínek musí šoféři použít vždy.

Tohle dělá za volantem 90 % Čechů každý den: Hrozí za to přitom pokuta 2 500 Kč

Pokutu mohou řidiči dostat také za to, že jedou bez rozsvícených světel. Doposud se za tento přestupek platilo na místě do 2000 korun. Od roku 2024 je to do 1500 korun, případě vyváznete s domluvou. Psali jsme i o tom, že zákon zakazuje používat dálková světla v případech, kdy by hrozilo oslnění protijedoucích řidičů. Případně v situacích, kdy je vozovka dostatečně osvětlená. Stejně tak je ve většině případů zakázáno problikávání.

Pokuta za světla?

Od ledna by však měli řidiči dávat pozor na další věc. Po novele bodového systému se totiž přestupku dopustí i ten, kdo „neoprávněně užije nebo napodobuje zvláštní výstražné světlo nebo zvláštní zvukové výstražné znamení.“ Nejedná se ovšem o blikání blinkry, když třeba někde šofér na chvilku zastaví a potřebuje si odskočit z auta, ale o zvláštní výstražná světla, tedy majáky, upřesňuje web Auto mania. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Řidiči nesmí neoprávněně používat majáky

Do konce roku 2023 hrozila za neoprávněné užití majáků pokuta v rozmezí 5000 až 10 tisíc korun. Od ledna však každého, kdo by neoprávněně použil majáky nebo houkačky, čeká sankce v rozmezí 7000 až 25 tisíc korun. Navíc se nejedná o přestupek, který by byl řešen na místě, ale je rovnou posílán do správního řízení, dodává web s tím, že tam už hrozí odebrání řidičského průkazu až na půl roku. „Nevím, kdo z běžných šoférů má na autě majáky,“ řekl Událostem247 řidič Jiří z Miroslavi.

Co si o výši pokuty za něco podobného myslíte vy? Napište nám váš názor dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články