Používáte v autě klimatizaci? Hrozí vám za to tučná pokuta, policii už dochází trpělivost

Téměř všechna auta už jsou v dnešní době vybavena klimatizací. Ne každý šofér však ví, že se její používání může nečekaně prodražit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spoustu řidičů ani nenapadne, že když stojí na parkovišti a mají nastartované auto, mohou za to dostat pokutu. Upozornil na to web AutoŽivě. Hlavním důvodem je až moc dlouho zapnutá klimatizace ve stojícím nastartovaném autě. Může se totiž jednat o porušování zákona.

Zákony hovoří jasně: Ovzduší se nesmí znečišťovat

Automobil nesmí obtěžovat okolí zbytečným hlukem nebo znečišťováním, což řidiči při nastartování a čekání na chladnější vzduch většinou dělají. Nechávat stát auto s nastartovaným motorem je však v rozporu z pravidly silničního provozu. Konkrétně toto chování naráží na paragraf číslo sedm Zákonu o provozu na pozemních komunikacích. O tom, že se to týká také zapnuté klimatizace, však skoro nikdo neví.

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Za nastartované auto může řidičům hrozit pokuta

Nepříjemnou zkušenost s tím má také čtenář webu AutoŽivě Tomáš Jabloň, který popsal, co se mu stalo na výletě v Polsku. „Věděl jsem, že potřebuji trochu čerstvého vzduchu, tak jsem otevřel okna a nechal klimatizaci pracovat na plné obrátky, aby rychle ochladila interiér. Mezitím jsem si šel ven do stánku koupit čaj. U auta však zastavila policejní hlídka a v okamžiku, kdy jsem se vrátil, jsem dostal pokutu,“ řekl webu řidič. Je tak jasné, že policii už s neinformovanými řidiči dochází trpělivost.

Pokutu můžete dostat i za to, když si zatopíte

Policie panu Jabloňovi uložila pokutu ve výši 300 zlotých, což je v aktuálním kurzu okolo 1600 korun. V Polsku platí řidiči celkově zajímavé pokuty, píše dále AutoŽivě. V zimě tam například může řidič zaplatit za špatně vyčištěná okna a karoserii. Pokud z nich pořádně neodstraní led, poruší hned několik zákonů. Na podzim nebo na jaře, kdy jsou silnice špinavé, je v Polsku důležitý především stav stěračů a kapaliny do odstřikovačů, dodává web.

iZdroj fotografie: abcMedia
Pokuta se vztahuje i na topení v autě s nastartovaným motorem

No to je teda absurdita prvního stupně. Jako chápu, že nechat auto nastartované se nesmí, ale pokud je řádně zabezpečené proti posunu a řidič je kousek od něj, nic hrozného se přece nestane,“ řekl Událostem247 Marek Balík z Tišnova. Podobná situace však může nastat i tehdy, když si ve stojícím nastartovaném autě v zimě naopak topíte. I v tomto případě je zákon poměrně jasný – zbytečné stání s nastartovaným motorem není v Česku, ale ani jinde ve světě, povoleno, připomíná web Auto mania.

Používáte v autě klimatizaci? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články