Pozor: 95 % Čechů hrozí, že jim ze dne na den ukradnou auto. Je to vážné

Majitelé aut by se měli mít neustále na pozoru před zloději. Ti totiž přichází stále s novými metodami, jak auta odcizit.

i Zdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Krádež auta je pro většinu řidičů noční můrou. Obzvlášť se toho obávají lidé, kteří nemají možnost svůj vůz zamykat do garáže a neustále jej tak vystavují riziku, že se některému podvodníkovi zalíbí a ze svého parkovacího místa prostě zmizí. Zloději navíc pořád vymýšlí nové metody, jak krádeže zrychlit či jak odcizit i ta nejdražší auta s kvalitními zabezpečovacími systémy.

Krádeží sice ubylo, zloději jsou ale o to zákeřnější

Jak píše web Garáž, za poslední desetiletí počet odcizených aut výrazně poklesl. V průměru se poslední roky pohybuje zhruba okolo 2500, což je v porovnání s rokem 2015 asi o 70 procent méně. Radovat se je však předčasné. Mezi zloději je totiž čím dál více profi lupičů, kteří využívají skutečně sofistikované triky. Lidé by si na ně proto měli dávat obzvlášť velký pozor, neboť následky mohou být vážné.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Riziko krádeže hrozí hlavně autům, která nejsou bezpečně zamknuta v garáži a řidiči je parkují na ulicích

Příkladem je metoda, o které informuje web Světhospodářství. Zloději využívají bezdrátové klíče, kterými už řada dnešních vozů disponuje. Tyto klíče totiž neustále vysílají signál, což umožňuje zlodějům vytvořit bezdrátový most mezi klíčem a vozidlem. Jakmile zloděj tuto fintu použije, může v podstatě auto oklamat a odemknout si ho.

Provedení je přitom vcelku snadné. Zloděj využije signál, který klíč vysílá a pomocí snadno dostupného zařízení jeho dosah prodlouží. Druhý lupič pak signál u auta zachytí a poté již vůz bez problémů odemkne, popisuje techniku web Auto. Dost možná až 95 procentům Čechů, kteří jsou majiteli těchto moderních vozů tak hrozí, že jim lupiči ze dne na den jejich auto ukradnou.

Moderní auta jsou v podstatě počítače

Důvod, proč zloději čím dál častěji místo tradičního mechanického způsobu využívají různé moderní technologie, je zřejmý. Současné automobily totiž svým vybavením představují svého druhu počítače, do kterých se lze nabourat podobně jako do jiných chytrých zařízení.

„V dnešní době jsou auta počítačová centra na kolech. Mohou obsahovat více než 100 počítačů a miliony řádků softwarového kódu. Všechny tyto počítače jsou propojeny sítí a mohou ovládat všechny aspekty vašeho vozidla,“ cituje web Světhospodářství profesora elektrotechniky a počítačového inženýrství z Iowa State University Douga Jacobsona.

Máte auto disponující technologií bezdrátového odemykání? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články