Koupili jste si v českých supermarketech jeden z těchto oblíbených sýrů? Zjistily se o nich velmi nepříjemné věci. Nesmí se jíst

V poslední době skoro platí, že než vyrazíme na nákup potravin, měli bychom si zkontrolovat, které zase Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala.

i Zdroj fotografie: Peachyeung316/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kromě masa, které bývá prolezlé bakterií salmonela patři mezi časté záchyty inspektorů také sýry. Události247 informovaly například o slaném sýru Jadel, který se prodával v Lidlu. Psali jsme také o tom, že hned čtyři podobné záchyty se už dříve prokázaly v obchodní sítí Tesco. Šlo o sýry italského typu, které přitom neměly prošlou trvanlivost.

Hrozí akutní střevní potíže

V poslední době musely závadné sýry stáhnout z prodeje hned dva velké obchodní řetězce. Makro na základě informací od Státní veterinární správy stáhlo z prodeje balený sýr gorgonzola. Lidé, kteří by ho snědli, totiž mohou čekat velké zdravotní problémy. Konkrétně se jedná o produkt AURICCHIO GORGONZOLA 200 g PICCANTE s číslem šarže 259404601 a datem spotřeby do 26. 8. 2024 a 9. 9. 2024. V obchodech se prodával od 11. července.

Známý obchodní řetězec prodával naprosto prolezlý sýr. Doma ho má spousta Čechů. Neví ovšem o tom, že ho vůbec nesmí jíst

iZdroj fotografie: Ramagliolo9/ Creative Commons / CC-BY-SA
Gorgonzola patří mezi oblíbené plesnivé sýry

Inspekce zjistila, že v uvedeném výrobku byla nalezena nebezpečná bakterie listeria monocytogenes, která je původcem onemocnění listerióza. Výrobek rozhodně není vhodný ke konzumaci. Zákazníci, kteří si sýr už zakoupili, ho mohou vrátit na kterékoliv prodejně Makro. V případě, že nejsou z jakéhokoliv důvodu schopni předložit prodejní doklad, pro urychlení při vrácení výrobku mají obsluhu zákaznické recepce požádat o výjimečné vystavení duplikátu.

Problémy se projeví do týdne

Další závadný sýr stahuje z prodeje obchodní řetězec Delmart. Konkrétně se jedná o sýr ABONDANCE AOP IDS v balení 200 gramů, a to všechny šarže v rozmezí trvanlivosti 2. až 17.8. 2024. Mikrobiologické testy totiž prokázaly přítomnost bakterie Escherichia coli. Lidé by tedy uvedený sýr určitě jíst neměli. Bakterie mohou během týdne po konzumaci kontaminovaných produktů způsobit průjmy, bolesti břicha nebo zvracení. 

Sýr prodávaný v Globusu byl prolezlý plísní. Zákazníci mohou výrobek vrátit na prodejně

iZdroj fotografie: Milad Mosapoor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Uvedené produkty by lidé neměli konzumovat

Zákazníci, kteří výše uvedené produkty přece jen snědli a mají tyto příznaky, by měli navštívit lékaře. Pokud se do 10 dnů po konzumaci produktu neobjeví žádné příznaky, není třeba se znepokojovat. Zákazníkům, kteří uvedené balení zakoupili, řetězec doporučuje výrobek nekonzumovat a vrátit ve kterékoli prodejně DELMART, a to i bez pokladního dokladu. Informuje o tom na svém webu.

Koupili jste si někdy v obchodě omylem závadnou potravinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články