Pozor: Máte na autě tyhle pneumatiky? Od 1. listopadu 2023 vám za to policie napaří tučnou pokutu

Zima je za dveřmi a s tím začíná většině řidičů martýrium spojené s přezutím na zimní pneumatiky a přípravou auta na zimní období.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Podle zákona musí všichni řidiči přezout svůj vůz na zimní gumy pro období od 1. listopadu do 31. března, tedy pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jestli tedy ještě v listopadu panuje hezké počasí a je sucho, pokutu za nepřezuté pneumatiky na zimní nedostanete. Píše o tom web Top pojištění.

Proč je dobré přezouvat pneumatiky

Obecně platí, že zimní gumy jsou přizpůsobené pro ježdění při nízkých teplotách. Takže pokud teploměr ukáže pod 7 stupňů Celsia, na autě byste je už určitě mít měli. Zimní pneumatiky jsou speciálně navrženy tak, aby zlepšily trakci, ovladatelnost a brzdný účinek vozidla v náročných zimních podmínkách. Hlavní rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami spočívá v dezénu a směsi, popisuje web Autosalon.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policie relativně pravidelně kontroluje, zda mají řidiči přezuto

Guma použitá v zimních pneumatikách zůstává měkká i při nízkých teplotách a rychleji se zahřívá. To ve velké míře zlepšuje přilnavost na sněhu a ledu. Hlubší dezén se pak postará o efektivnější odvádění vody, sněhu a bláta z běhounu. Při výměně pneumatik zkontrolujte, jestli splňují minimální předepsanou hloubku dezénu, která je podle zákona 4 milimetry. Odborníci také doporučují měnit zimní sadu kol po čtyřech letech používání, protože měkká směs pneumatik časem ztvrdne a ztratí své vlastnosti.

V zimě se dá jet i na letních gumách

V případě, že jedete na sněhu nebo námraze na letních pneumatikách, můžete dostat pokutu až 2 000 korun. Pokud policista vyhodnotí, že svou jízdou na nevyhovujících pneumatikách dokonce ohrožujete silniční provoz, může vám zakázat pokračovat dál. V případě, že byste způsobili dopravní nehodu, vás navíc čeká na krácení plnění z povinného ručení nebo havarijního pojištění, píše dále Autosalon. Existují ale také výjimky.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Pokuta za letní gumy v zimním období může být až 2000 Kč

Pokud si tedy předem zkontrolujete, že v daný den nebude hrozit mrazivé počasí a bude nad 7 stupňů Celsia a slunečno, můžete vyrazit na cestu i s autem na letních pneumatikách. Je však potřeba myslet na to, že zimní gumy jsou od listopadu povinné v místech, která jsou označena dopravní značkouZimní výbava“. A to bez ohledu na klimatické podmínky. „Já naštěstí jezdím celý rok na univerzálkách, takže přezouvání řešit nemusím, i když mám pocit, že se tyto gumy stejně musí měnit častěji,“ řekl Událostem247 Matěj Kroupa z Hodonína.

Jaké pneumatiky používáte vy? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články