Pozor na smlouvy na energie: Stačí, že v ní je špatně jedna věta a už se vezete. Tisíce korun zmizí jako nic

Nástrahy, které v souvislosti s drahými energiemi na lidi číhají, zdaleka nekončí. Pozor by si měli dávat především při podepisování smluv.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Ceny energií byly především na podzim a v zimě horkým tématem. Nejen kvůli drahému plynu vystřelily nebývale vysoko a lidem musel pomoci i vládou nastavený cenový strop. Nyní však ceny postupně klesají a řada dodavatelů se předhání, kdo zákazníkům nabídne lepší nabídku, píše web oEnergetice. Lidé by si ale měli při zřizování smluv na energie dávat velký pozor.

Problémy pro řadu lidí nekončí

Mnoha lidem se s příchodem léta může zdát, že problém je nyní zažehnán. Rozhodně by ale neměli tomuto mylnému zdání podlehnout. Stačí totiž, když bude ve smlouvě špatně jedna věta a lidé už se vezou. Jak například Události247 nedávno psaly, desítky tisíc Čechů si při loňských drahých cenách nechaly tarif zafixovat. Nyní jim hrozí, že i když už jdou ceny dolů, oni budou muset podle dohodnuté fixace platit výrazně víc. Tisíce korun jim tak zmizí jako nic.

Konec státního zastropování cen energií může být pro některé Čechy likvidační. Nadějí jsou nové smlouvy s dodavateli

Možností, jak situaci s nevýhodnou smlouvou řešit, je její předčasné vypovězení. To s sebou ovšem obvykle nese i nemalou penalizaci. Tato situace navíc může postihnout i lidi, kteří mají se svou dodavatelskou společností dohodnutou automatickou prolongaci smlouvy.

Nepozornost může Čechy přijít draho

Podle webu iDnes roste počet stížností na automatické obnovení smluv, které jsou fixovány na určité období. Jak upozorňuje Energetický regulační úřad (ERÚ), mnoho dodavatelů má ve smlouvě zakotvenou možnost, že při prodloužení může dojít ke zvýšení cen elektřiny a plynu. Nové ceny sice jsou k dispozici například v novém ceníku na webu, tam se ale mnoho lidí nepodívá.

iZdroj fotografie: abcMedia
Ceny energií se loni dostaly nebývale vysoko. Nyní už ale postupně zlevňují

Lidé však mají možnost, jak se prodloužení vyhnout. „Energetický zákon automatickému prodlužování smluv na dobu určitou nijak nebrání. Spotřebiteli však dává možnost prolongaci odmítnout, pokud s ní nesouhlasí. Musí tak ale učinit nejpozději dvacet dnů předtím, než by obnovená smlouva začala platit,“ uvedla pro web iDnes členka Rady ERÚ Markéta Zemanová. Mnozí však kvůli své nepozornosti zapomenou takovou věc včas udělat a pak už jim nezbývá než platit penále za předčasné vypovězení.

Máte ve smlouvě s dodavatelem energií automatickou prolongaci? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články