Pozor: Používáte doma jednu z těchto věcí? Nedoplatíte se kvůli tomu na účtech za elektřinu

Elektrické spotřebiče se staly nedílnou součástí našich životů a ve velkém nám usnadňují život. Některé z nich ale spotřebují opravdu hodně elektřiny.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Většina lidí se v posledních měsících snaží šetřit nejen na jídle, ale také na energiích. I když se jejich cena od loňského roku snížila, stále se vyplatí myslet na to, jak se dá spotřeba ještě víc snížit. Loni v říjnu jsme za 1 MWh platili až 12 tisíc korun a vláda proto tehdy zavedla cenové stropy. Tento rok v září to je okolo 3000 korun. Srovnání cen přinesl web Kurzy.

Kupte si nové úsporné spotřebiče

Obecně platí, že čím novější spotřebič, tím je úspornější. Pokud tedy máte v domácnosti starší ledničku, pračku nebo televizi, musíte počítat s tím, že jejich spotřeba elektrické energie je několikanásobně vyšší, než kdybyste si pořídili věci nové. Mezi velké žrouty energie patří také zastaralá oběhová čerpadla. Ukazuje to žebříček pěti nejvíce neúsporných zařízení v evropských domácnostech. Informoval o tom web Dům a zahrada

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé se starými spotřebiči často platí daleko víc za energie

Problémem mnoha těchto čerpadel je jejich nepřetržitý provoz. Starší modely jsou obzvláště neefektivní a mohou spotřebovat 550 až 800 kWh ročně. Moderní vysoce účinná čerpadla jsou však schopna přizpůsobit svůj výkon aktuálním potřebám a výrazně tak snížit spotřebu energie, píše dále web. „Letos jsme si pořídili nové čerpadlo, i kvůli úspoře, tak doufám, že se to do celkové ceny opravdu promítne,“ řekl Událostem247 Honza Bach z Miroslavi.

Jak se dá ušetřit

Prvenství ve spotřebě elektřiny má televize. Průměrně před ní strávíme každý den asi 3 hodiny a 38 minut. To není zase až tak moc, jde o průměr, který zhruba odpovídá hlavním televizním zprávám a celovečernímu filmu. Průměr času stráveného u televize ale postupně mírně klesá. Psal o tom web iReceptář s tím, že v českých domácnostech představuje energie spotřebovaná televizí zhruba 27 procent účtu za elektřinu. Elektrický sporák v závislosti na použití a modelu spotřebuje mezi 200 a 700 kWh za rok.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Mrazák může být velkým žroutem elektřiny

Velkým žroutem energie je také mrazák. V závislosti na modelu a velikosti se spotřeba pohybuje mezi 150 a 500 kWh za rok. Existují ale moderní technologie, které například zabraňují tvorbě ledu na vnitřních stěnách mrazničky, radí web Dům a zahrada. Nemalou spotřebu proudu má také lednička. V závislosti na velikosti a konkrétním modelu může spotřeba pohybovat mezi 100 a 400 kWh ročně. Omezit ji můžete vyhýbáním se častému a dlouhému otevírání dveří.

Je tak jasné, že pokud některá domácnost používá pouze staré a dosluhující spotřebiče, je klidně možné, že se jim účty za elektřinu vyšplhají do astronomických výšin. V případě nízkopříjmových domácností se navíc klidně může stát, že se pak za účty za elektřinu nedoplatí. O tom, jak ušetřit na energiích vás na Událostech247 pravidelně informujeme.

Kupujete si domů pravidelně nové spotřebiče? Zanechte nám dole pod článkem komentář

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články