Připadá vám, že máte nízký důchod? Víme, jak to změnit a získat maximální penzi

V současné době se řada lidí snaží zajistit se na stáří po svém. Mnozí přitom nevyužívají možnost, jak získat nemalé příspěvky na důchod od státu.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Důchody se sice díky valorizacím neustále zvyšují. Řada pracujících se však obává, že než se do penze dostanou, bude jejich důchod kvůli špatnému stavu veřejných financí velmi nízký. Mnozí se tak snaží připravit na stáří sami a získat maximální možnou penzi, jaké lze dosáhnout.

Stát se snaží Čechy motivovat ke spoření

Mnoha dnešním seniorům připadá, že mají nízký důchod. A to i přesto, že průměrná výše starobního důchodu v červnu poprvé přesáhla 20 tisíc korun. Lidé přitom mají možnosti, jak své příjmy na stáří zvýšit. Snadno tak mohou vyhlídky špatné finanční situace změnit.

Jednou z variant je investování do penzijního spoření, které stát finančně podporuje. Díky tomu mohou lidé získat bonus až do výše několika set korun měsíčně, což v dlouhodobém horizontu rozhodně není málo. Obzvlášť v dnešní nejisté době totiž mnoho Čechů vnímá jako důležité zajistit si finanční stabilitu na stáří.

Pro získání příspěvku je třeba splnit tyto podmínky

Lidem musí být alespoň 50 let a musí pravidelně investovat do penzijního spoření. Zatímco dosud byl minimální nutný vklad 300 korun měsíčně, od příštího roku nastanou změny. Stát bude nově přispívat pouze těm, kteří si do spoření měsíčně vloží alespoň 500 korun. Za to pak lidé od státu dostanou vždy bonus 90 korun. Aby pak mohli získat maximální příspěvek ve výši 340 korun, musí do fondu každý měsíc poslat alespoň 1700 korun.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Mnozí senioři se musí na stáří kvůli nízkým úsporám výrazně uskromnit

Kromě změny výše příspěvků ale od nového roku nastanou také další novinky. Nevýhodné totiž spoření bude pro lidi, kteří jsou již v důchodu. „Účastník, který začne pobírat starobní důchod, přestane mít u nových úložek nárok na státní příspěvky. Neboli spořit si může dál, může nadále své peníze zhodnocovat, ale už nebude dostávat státní příspěvky,“ uvedl pro web Seznam Zprávy prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

Zdroj: Peníze, Seznam Zprávy, Novinky

Využíváte či plánujete využívat penzijní spoření? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články