Přišla vám tahle SMS zpráva? Tváří se nevinně, ale její přečtení vás může stát celoživotní úspory

Lidé by si měli dávat dobrý pozor, aby nenaletěli podvodníkům. Mnohdy k tomu totiž stačí třeba jen otevření špatné SMS zprávy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Podvodníků, kteří se snaží lidi okrást o peníze, neustále přibývá. Zatímco někteří využívají e-maily či sociální sítě, jiní se pokouší lidi nachytat třeba na prodejních platformách typu bazoš. Nejen na internetu lze však snadno narazit na podvodníky. Někteří totiž nic netušící Čechy okrádají také skrze jejich telefony pomocí hovorů nebo SMS zpráv.

Tváří se jako oficiální instituce

Jak se zdá, někteří zloději se nezastaví před ničím. Dokazuje to čerstvý případ, na který upozornil web Měšec. Podvodníci se totiž podle všeho vydávají za pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Čechům pak rozesílají nekalé zprávy, jejichž účelem je vymámit z nich peníze. Pokud tedy lidem přišla tahle SMS zpráva, rozhodně by ji neměli otevírat. Ačkoli se tváří nevinně, její přečtení a následné rozkliknutí odkazu je může stát celoživotní úspory.

iZdroj fotografie: ČSSZ
Podvodné zprávy vypadají, jako by byly pravé a zaslali je úředníci ČSSZ

Zprávy obsahují odkaz, který uživatele zavede na podvodný web. Ten pak člověka vyzve, aby si vybral banku pro přihlášení přes bankovní identitu. Ve skutečnosti je to ale lest, jejímž cílem je získat důvěrné informace včetně údajů o bankovních účtech.

„Součástí podvodné SMS může být také jméno majitele telefonu. Podvodné domény jsou postupně blokovány, přesto stále vznikají nové formy tohoto tzv. phishingu,“ uvedla pro web Měšec mluvčí úřadu Jitka Drmolová. Ve skutečnosti totiž pracovníci ČSSZ žádné takové zprávy lidem neposílají.

Nejedná se o první případ zneužití státního úřadu

Jak nedávno informovaly Události247, podvodníci se neštítili zaútočit ani na začínající živnostníky. Vytvořili totiž web, který napodoboval stránky Ministerstva průmyslu a obchodu nazvané Portál živnostenského podnikání. Po čerstvých podnikatelích následně požadovali poplatek za umístění do katalogu.

Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu

Také další úřady však bojují s podvody. Web Novinky třeba nedávno informoval o falšování webových stránek Ministerstva práce a sociálních věcí. Jiní podvodníci se pak snažili zneužít jméno Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, píše web Lupa. Lidé by si tak měli dávat velký pozor, na jaké stránky kliknou a ověřovat si i weby, které se tváří důvěryhodně. Když totiž nebudou obezřetní, snadno mohou přijít o veškeré své úspory.

Stali jste se někdy obětí podvodníků? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články