Příspěvek na dovolenou 2023: Zažádejte si rychle, dostanete peníze na odpočinek

Vytoužený odpočinek v podobě letní dovolené je pro mnoho lidí nákladnou záležitostí. Pomoci jim může příspěvek, o kterém ale řada z nich neví.

i Zdroj fotografie: trolvag/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dovolená se zejména v dnešní době vysoké inflace stává luxusem, který si mnohé české domácnosti nemohou dovolit. Kvůli zdražování lidé šetří všude, kde mohou. Zbytečný výdaj v podobě letního odpočinku tak tento rok dost možná řada z nich oželí. Jak ostatně psaly Události247, Češi si letos výrazně připlatí v oblíbeném Chorvatsku, Itálii i Řecku. Málokdo přitom ví, že na letní dovolenou mohou lidé získat i nemalý příspěvek.

Mnoho Čechů se letos bez dovolené obejde

Ti, kteří se na ni i přes vysoké ceny vydají, často alespoň hledají způsoby, jak ušetřit. Zatímco někteří namísto zahraničních destinací cestují pouze po Česku, jiní omezují své návštěvy kaváren a restaurací nebo se spokojí s levnějším typem ubytování. Většina lidí přitom neví, že namísto škrtání vlastních výdajů mohou získat na dovolenou finanční přídavek.

Letní dovolená 2023: V Itálii, Řecku i Chorvatsku si Češi výrazně připlatí, čekají je i další omezení

Dostat jej mohou od svých zaměstnavatelů. Může se jednat například o formu odměny, kterou zaměstnavatel zároveň motivuje své zaměstnance ke včasnému vyčerpání dovolené. Dosáhnout přitom může až 20 tisíc korun, což už je skutečně citelná pomoc. Lidé, kteří na příspěvek mají nárok, by si o něj proto určitě měli rychle zažádat, neboť tak mohou snadno dostat peníze na odpočinek.

Příspěvek je výhodný i pro zaměstnavatele

Jedná se totiž o takzvaný nedaňový náklad. Zaměstnavatel z poskytnutého příspěvku zaplatí jen 19procentní daň z příjmu a zaměstnanci už pak žádnou další daň neplatí. Získají tak více peněz, než kdyby jim chtěl zaměstnavatel vyplatit stejnou částku jiným způsobem, například v podobě bonusu. Peníze z příspěvku pak lidé obvykle nedostanou přímo, ale ve formě proplacených faktur například za ubytování.

iZdroj fotografie: Dronepicr / Creative Commons / CC BY
Na dovolenou do zahraničí v létě vyráží statisíce Čechů

Nárok na tento benefit přitom mohou mít nejen zaměstnanci s klasickou pracovní smlouvou, ale i ti, kteří pracují na základě některé z dohod mimo pracovní poměr. Kdo tedy podmínky splňuje, rozhodně by se měl svého zaměstnavatele na možnost získání příspěvku zeptat. Může si tím totiž výrazně přilepšit na vysněné dovolené, která se letošní léto obzvlášť prodraží.

Zdroj: SeznamMédium, Jenpráce

Slyšeli jste o možnosti získání příspěvku na dovolenou? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články