Příspěvek na dovolenou 2023: Získat ho může každý, málokdo to ale tuší

Ceny pohonných hmot byly v posledních letech jako na houpačce. Letošní léto ale motoristy čekají překvapivě příznivé ceny.

i Zdroj fotografie: Adam Jones Adam63 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Letošní dovolená se nejen Čechům oproti předchozím rokům prodraží. Kvůli inflaci vzrostly ceny potravin, v některých zemích se zvýšily částky za dálniční poplatky a v posledních týdnech pomalu stoupaly i ceny pohonných hmot. Právě ty by ale mohly letos v létě být nečekaně nízké a fungovat defacto jako finanční příspěvek na dovolenou. Pokud by navíc paliva nadále zdražovala, takové pravidlo by platilo i teď. Člověk by se tak mohl zásobit levnějšími palivy a vytvořit si tím vlastní příspěvek na dovolenou. Ačkoli ho může získat každý, málokdo to tuší.

V Polsku je výhodné natankovat před cestou do plna

Ačkoli v porovnání s posledními týdny se ceny paliv nepatrně zvedly, rozdíly jsou díky pomalému tempu změn velmi malé. Zajímavé rovněž je, že paliva jsou nyní mnohem levnější než před rokem. „Nižší dynamika cenových změn na velkoobchodním trhu znamená, že ceny pohonných hmot v maloobchodním prodeji se mění pomaleji,“ uvedli Urszula Cieślak a Rafał Zywert z polské poradenské společnosti BM Reflex zaměřené na palivový průmysl. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cestování na dovolenou bude letos oproti loňskému roku levnější.

Stav, kdy jsou ceny paliv nízké, jako je tomu v Polsku, však zdaleka neplatí ve všech zemí Evropské unie. Kromě Polska patří k zemím, kde lze pořídit levný benzin a naftu také Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko nebo Bulharsko. Naopak mezi nejdražší státy se řadí Finsko, Dánsko, Španělsko, Francie či Itálie. Je tak třeba si uvědomit, že ceny paliv jsou proměnlivé a mohou ovlivnit celkové náklady na dovolenou.

Českým motoristům se blýská na lepší časy

Ekonom Lukáš Kovanda poukazuje na to, že i když benzin mírně zdražil, motoristé se i přesto mohou těšit na nebývale levné léto. Globální ceny ropy totiž klesly, což by mohlo ovlivnit ceny pohonných hmot i v Česku. Už nyní je ostatně benzin v Česku zhruba o 10 korun na litr levnější než před rokem touto dobou, cena nafty je pak nižší dokonce o přibližně 15 korun na litr.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Už nyní jsou ceny benzinu a nafty v Česku výrazně levnější, než tomu bylo loni touto dobou.

Podle ekonoma by i přes nárůst cen benzinu v květnu hodnoty na tankovacích stojanech mohly v nadcházejících měsících klesat. Stojí za tím mimo jiné i rozhodnutí zemí OPEC+ zvýšit produkci ropy, což by mělo zvýšit nabídku a potenciálně snížit ceny. Je však důležité mít na paměti, že trh s ropou je nestabilní a ovlivňují jej různé faktory. Proto je vhodné sledovat vývoj cen a plánovat cesty s ohledem na aktuální situaci na trhu.

Zdroj: E15, Newstream

Myslíte si, že pohonné hmoty v následujících měsících ještě zlevní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články