Většina výrobků a potravin v českých obchodech projde obří změnou. Lidé si toho ani nevšimnou, ale přijdou kvůli tomu o peníze

Nenápadné snížení hmotnosti potravin o pár gramů může obchodníkům ušetřit spousty peněz. V budoucnu může být tato taktika ještě častější.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Obchodníci zdraží, ale cena zůstane stejná. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše sníží velikost balení potravin. Jedná se o takzvanou smrskflaci, což je jev, díky kterému výrobci nepozorovaně zdražují své zboží tím, že lehce sníží gramáž či objem výrobků. Podle všeho se takto praktika stává čím dál oblíbenější a v budoucnu se s ní lidé budou moci setkávat ještě častěji.

U řady potravin už lze smrskflaci pozorovat

Tento postup je hojně využíván například u sladkostí.  Události247 nedávno psaly o tom, že kvůli zdražování kakaa mnozí výrobci snižují gramáž čokolády. Aby nemuseli zvýšit cenu a tím neodradili zákazníky od koupě, raději nenápadně sníží hmotnost. Namísto 100gramových tabulek se tak čím dál častěji objevují třeba 95 nebo 87,5gramová balení. Cena tak sice zůstane stejná, lidé ale dostanou méně zboží a přijdou tak v podstatě o peníze.

Zdražil toaletní papír, ale ne na ceně. Lidé si stěžují na malé role

Lidé však tento nešvar začínají pozorovat i u dalších výrobků. Často ho producenti potravin využívají například u kakaa, zmrzliny a dětských výživ, uvádí dále server CNN Prima News. Protože obaly výrobků jsou, až na malé číslo udávající množství gramů, totožné, mnozí zákazníci si rozdílu ani nevšimnou. A na to potravináři a supermarkety podle všeho sází. Je tak možné, že v budoucnu se tímto způsobem v Česku změní i řada dalších potravin.

Klamavé praktiky by mohly být zakázané

Ačkoli zákazníkům se nejspíš tyto praktiky líbit nebudou, příliš toho s nimi nenadělají. Podle mnohých se sice jedná o neférové jednání, zákon ho však povoluje. To, co platí v Česku, tak ale nemusí být i v dalších zemích. Například ve Francii totiž od července začne platit nový zákon, který bude právě tuto metodu zdražování omezovat.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Zatímco cena potravin zůstane stejná, hmotnost se sníží

Jak uvádí server Kupi, pokud se velikost balení potravin změní, francouzští prodejci o tom budou muset zákazníky informovat. Na cedulkách v obchodech tak nově bude muset být nejen informace o ceně za jednotku, třeba za 100 gramů, ale také o případné změně množství. K tomu pak na tento fakt budou muset upozorňovat také nápisy na regálech, které zde budou muset být minimálně po dobu 2 měsíců od změny.

Pozorujete v poslední době zmenšování balení některých potravin? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články