Řidiči, kteří vjedou na dálnici bez zaplaceného poplatku, schytají pokutu 20 000 Kč

Pokuty za jízdu po dálnici bez platné známky jsou v Česku přísné. Stačí jedna cesta a řidiči se nedoplatí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na českých dálnicích platí na rozdíl od běžných silnic některá odlišná pravidla, která musí řidiči znát. Kromě vyšší povolené rychlosti jsou to třeba aktuálně zaváděné zákazy předjíždění pro kamiony, o čemž psaly Události247. A samostatnou kapitolou je pak nutnost mít platnou dálniční známku. Kdo na dálnici vjede bez ní, toho čeká vysoká pokuta.

Jízda po dálnici se od letoška prodraží

Jak již dříve psaly Události247, od letošního března se ceny dálničních známek výrazně zvedly. Roční známka stojí namísto dřívějších 1 500 korun rovnou 2 300 korun. To je nárůst o 800 korun, což se řidičům pochopitelně nelíbí. Pokud by se však rozhodli pravidla ignorovat a jezdit po dálnici bez zaplaceného poplatku, může se jim to prodražit ještě mnohonásobně víc.

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za dálniční známky si řidiči od letošního března výrazně připlatí

Jak píše web ČT24, průměrná pokuta za tento přestupek je 1 100 korun. Může být však i daleko vyšší. Maximální výše sankce, kterou mohou policisté motoristům na místě udělit, je 5 tisíc korun. A pokud by se věc dostala do správního řízení, hrozí lidem za jízdu po dálnici bez zaplaceného poplatku pokuta až 20 tisíc korun.

Existují výjimky, kdy zaplacení známky není nutné

I přesto existují případy, kdy se mohou lidé pokutě vyhnout. Bez dálniční známky mohou po dálnici jezdit například vybraná historická auta, vozidla, která převáží osoby s průkazem ZTP/P nebo některé těžce nemocné děti, jak psaly Události247. Stejně tak se poplatku vyhnout majitelé elektromobilů a aut s vodíkovými palivovými články.

Tihle lidé mohou po dálnici jezdit úplně zadarmo: Vůbec nemusí řešit dálniční známky. Týká se to i vás?

Kromě toho pak v Česku existují úseky dálnic, kde nemusí mít zaplacenou známku žádní řidiči. Tyto úseky se nachází po celém Česku, typicky pak v okolí velkých měst, kterým mají ulehčit od dopravních zácp. Lidé je poznají podle označení Dálnice bez časového poplatku (IZ 1a a E11), píše server Kupi, který zároveň uvádí jejich celkový seznam.

Co si o aktuální ceně roční dálniční známky myslíte? Je podle vás adekvátní? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články