Řidiči v roce 2024 zaplatí brutální poplatek. Nevyhne se mu nikdo z nás

Poplatek, který každoročně povinně platí všichni řidiči v Česku, se letos nejspíš opět navýší. Zjistěte, jak velké zdražení máte čekat.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vlastnění auta v dnešní době rozhodně není levná záležitost. Řidiči musí pravidelně platit nemalé poplatky za pravidelné technické kontroly, dálniční známky, přezouvání pneumatik či třeba povinné ručení. A právě tento poslední zmíněný poplatek aktuálně výrazně zdražuje. Zjistěte, kolik za něj letos zaplatíte.

O kolik poplatek vzrostl?

Cena povinného ručení se odvíjí od různých faktorů. Patří mezi ně typ auta, věk a bydliště řidiče, bonusy a malusy, frekvence plateb, způsob využití vozu a další. V závislosti na těchto parametrech pak pojišťovny některým řidičům vypočítají povinné ručení nižší a jiným vyšší. Aktuálně však dochází k celoplošnému zdražení tohoto poplatku. A nevyhne se tomu nikdo, neboť tento poplatek je povinný pro každého majitele auta, jak již dříve psaly Události247.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Povinné ručení musí platit každý majitel auta

Jak píše web Auto, cena povinného ručení se meziročně zvýšila o 15 procent. Průměrná částka u osobních aut aktuálně činí 4202 korun, což je o necelých 300 korun víc než loni, uvádí web Srovnejto. A proč ke zdražení došlo? Vliv na to měla řada faktorů, včetně snahy pojišťoven kompenzovat rostoucí výdaje spojené s inflací, píše web Auto. Kromě toho poplatek, tedy jeho průměrnou výši zdražila také rostoucí poptávka po doplňkových pojištěních, jako jsou rozšířené asistenční služby, pojištění proti střetu se zvěří nebo ochrana před vandalismem.

Přijde další zdražení

Podle odborníků bude tento poplatek nadále zdražovat, a to vlivem inflace a dalších faktorů. „Očekáváme, že zdražování bude pokračovat i v roce 2024 tempem ve výši okolo 5 %, a to i přestože celková míra inflace postupně klesne zpět pod 5% hranici,“ řekl pro web iDnes generální ředitel Srovnejto.cz Nicolas Eich.

A aby toho nebylo málo, od března pak nastane v rámci novely zákona v pravidlech povinného ručení několik změn. Jendou z nich bude i zvýšení minimálního limitu pojistného plnění z 35 milionů na 50 milionů korun. A to poplatek opět pravděpodobně zdraží. „Většina motoristů tuto změnu ovšem nepocítí, protože podle našich statistik volí nejnižší plnění jen asi desetina klientů. Budou však tací, kteří si za povinné ručení připlatí, byť ve většině případů půjde o nižší stokoruny,“ dodal pro web České noviny specialista portálu Top-Pojištění.cz Ondřej Vacek.

Pocítili jste za poslední rok zdražení povinného ručení? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články