Policie bude řidičům od 1. ledna posílat SMS zprávy. Zjistili jsme pro vás, co budou obsahovat

Od ledna 2024 budou řidiči dostávat e.maily nebo SMS zprávy, které jim oznámí důležitou věc.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Většina řidičů asi přesně neví, kolik má na svém kontě vlastně bodů. Jak psal web iDnes, dozví se to většinou až ve chvíli, kdy kvůli nabírání všech 12 bodů přijdou o řidičský průkaz. Ministerstvo dopravy chce řidičům v tomto směru ulehčit a chystá připravilo změnu, která jim má informace o bodech pravidelně předávat.

Stav konta je možné zjistit už teď

Už od ledna budou mít řidiči možnost zjistit stav svého bodového konta mnohem jednodušeji, než tomu bylo dosud. Policisté budou zájemcům tuto informaci posílat prostřednictvím SMS nebo třeba e-mailem, upozornil na to web Minutové zprávy. Pro mnohé řidiče příjemnou novinku přinese novela zákona o silničním provozu. Pro výpis z bodového konta už nebudou muset chodit na příslušné úřady. Je ale potřeba udělat jednu důležitou věc.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Řidiči budou moci mít nově přehled o stavu svého bodového konta pomocí SMS zpráv

Službu si musí aktivovat přes Portál dopravy. Policisté pak budou řidiči stav jeho bodového konta zasílat elektronicky. „Informování občanů o každé změně bodů v bodovém hodnocení je součástí návrhu novely zákona. S požadavkem na informace související s bodovým hodnocením se bude moci občan přihlásit přes Portál dopravy,“ uvedl mluvčí resortu dopravy František Jemelka. Už teď mohou řidiči sami zjistit stav svého bodového konta přes Portál občana.

Jak postupovat a kde se registrovat?

V rámci registrace přes Portál dopravy řidiči zvolí způsob, jakým chtějí zprávy o stavu svého bodového konta dostávat. Následně jim začnou tyto zprávy chodit automaticky ve chvíli, kdy k nějaké změně stavu bodového konta dojde. Netýká se to tedy pouze situace, kdy řidiči body dostanou, ale také situace, kdy jim budou naopak body odečteny, vysvětluje web Autosalon. Šoféři by si tak mohli své body lépe kontrolovat a v případě, že jich už mají málo, dávat na silnicích větší pozor.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Novinka začne platit 1. ledna 2024

Bodový systém v České republice byl zaveden 1. července 2006 a funguje na bázi sbírání „trestných“ bodů. Každý řidič má po obdržení řidičského průkazu 0 bodů a za jednotlivé přestupky obdrží body v rozmezí 2 až 7 bodů, podle závažnosti přestupků až do celkového maximálního počtu 12 bodů. Přehled porušení předpisů o provozu na pozemních komunikacích a následné bodové ohodnocení přestupku je přílohou Zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, popisuje web Tým bezpečnosti.

Co si o novince myslíte vy, budete jí využívat? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články