Řídíte tohle známé české auto? Doma ho má spousta lidí. Nově za jeho vlastnictví získáte odměnu až 1 000 000 Kč

Některá stará auta mohou mít obrovskou hodnotu. Nemáte náhodou v garáží takovýto poklad i vy?

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

U aut se obvykle mluví o tom, že jejich hodnota se s časem rychle snižuje. Podle dřívějších statistik klesá nové auto na ceně každý rok zhruba o 10 procent, píše web Deník. Existují ale vozy, u kterých cena naopak od určité chvíle roste. Jak již asi víte, jedná se o veterány, jejichž hodnota s přibývajícími roky stoupá, jak již dříve psaly Události247. Nemáte náhodou nějaký doma i vy?

Veterány nejsou jen historické vozy

Jak připomíná web AutoRevue, veteránem, neboli historickým vozidlem se auto stává již od stáří 30 let. Každý rok tak do této skupiny přibývají nové modely. Jak píše web Aktuálně, například letos se po bok novodobých veteránů zařadily v roce 1994 vyrobené vozy Audi A4, BMW řady 3 Compact, Citroën Evasion, Peugeot 806 nebo Škoda Felicia.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Veterány jsou od letošního roku i některé vozy Škoda Felicia

Ne každé 30 let staré auto se však stane skutečným veteránem se zelenými, veteránskými značkami. „Aby bylo možné zapsat auto do registru historických vozidel, je základní podmínkou atestace na historickou původnost, kterou provádí Federace klubů historických vozidel,“ uvádí web Aktuálně. Pojďme se tedy nyní podívat na vozidla, jejichž hodnota je nejen díky této atestaci skutečně vysoká.

Nemáte toto staré auto doma i vy?

Jedním z obzvlášť ceněných vozů je stará Škoda 1000 MB. Toto vozidlo, jehož průměrné stáří je 56,5 let, má přitom doma stále spousta Čechů. Jak totiž píše web Auto, podle dat ministerstva dopravy vlastní tento legendární automobil více než 16 tisíc lidí.

A kam se cena tohoto vozu může vyšplhat? Hodnota se liší v závislosti na verzi a stavu. Zatímco neobnovené modely se obvykle prodávají za 50 tisíc až 70 tisíc korun, kompletně zrestaurované exempláře mohou dosahovat ceny až 300 tisíc korun, uvádí web Auto. A za raritní kupé MBX, kterých je v registru aktuálně jen asi 122 kusů, může jeho majitel dostat v případě prodeje i milion korun. Pokud tedy toto známé auto řídíte či alespoň vlastníte i vy, máte na tuto lákavou odměnu za to, že jste o vůz tak dlouho pečovali, dost možná také nárok.

Jak staré máte auto? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články