Napadlo by vás, že když si vyrazíte do lesa na houby, může vás to stát pořádný balík peněz? Platí to navíc po celé Evropě.
Češi jsou národem houbařů. Ne každý ale ví, že při sběru se kromě dělení na jedlé a nejedlé, musí ještě dávat pozor také na to, jestli daná houba není chráněna zákonem. Upozornil na to web TN. Po lesích totiž chodí lesní stráže a pokud by ve vašem košíku našly například hřib moravský, můžete zaplatit pokutu až 50 tisíc korun.
Jak je to v okolních státech
Houbaření však mají rádi lidé po celé Evropě. Třeba v Německu je povolený výhradně sběr hub pro vlastní spotřebu. Pohybuje se od 500 g do 2 kg. Pokuty za nadměrný sběr se pohybují v řádu až několika tisíců eur. Ten, kdo si chce nasbírat víc hub, potřebuje zvláštní povolení. Psal o tom web Living.iPrima. Také v Rakousku je sběr hub povolen jen pro osobní spotřebu. Maximální denní množství hub na osobu jsou 2 kg. Pokuty za přesažení váhového limitu a za sběr v místech bez povolení se mohou vyšplhat až do tisíců eur, píše dále web.
Ve Švýcarsku je obecně limit 1 kg hub na osobu na den, ale není problém si za nadbytek zaplatit. Za každý další kilogram navíc je to 100 eur. Pokud chcete vyrazit na houby a lesní plody v Chorvatsku, je potřeba si předem zajistit speciální povolení chorvatské lesní správy. Žádost o povolenku ke sběru stačí poslat poštou a je zadarmo. Povolení platí vždy do 31. prosince daného roku. Vůbec nejpřísnější regulace houbaření je v Nizozemsku. Sběr hub mimo vlastní pozemky je tam zakázán v jakémkoliv množství. Kromě vysoké pokuty hrozí výjimečně také měsíc vězení.
Co se nesmí sbírat v českých lesích
Určitá pravidla pro sběr hub platí také v České republice. V roce 1992 totiž odborníci vybrali 42 druhů hub, které se od té doby nesmějí jakkoli poškozovat, tedy sbírat, trhat, vykopávat a ničit. Upozornil na to web iDnes. Týká se to třeba lanýžů. Rostou sice pod zemí, ale speciálně cvičený pes je prý vyčenichá. Kilogram nejdražších bílých druhů těchto hub se v Česku prodává až za 80 tisíc korun. Sbírat se nesmí ani hřib moravský, který roste hlavně na jihu Moravy a Čech. Jak upozornil web Blesk, je to naše nejvzácnější a nejvíce chráněná houba.
Pokuta za sběr je 50 tisíc korun. Stejná pokuta platí také za hřib Kluzákův, který je mimořádně vzácný a roste pouze v České republice. Houbaři by neměli sahat ani na hřib žlutonachový, který je nejedlý. Pokuta za sběr je 10 tisíc korun. Nesbírejte ani hřib Le Galové, který je jedovatý a pokuta za něj je 5000 korun. Hřib bronzový si lidé často pletou s hřibem borovým a to je chyba, sbírat se nesmí. Pokuta za sběr je také 5000 korun.