Sběr hub 2023: Pokuta, v některých případech i vězení. Na tohle si dejte obrovský pozor

Napadlo by vás, že když si vyrazíte do lesa na houby, může vás to stát pořádný balík peněz? Platí to navíc po celé Evropě.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Češi jsou národem houbařů. Ne každý ale ví, že při sběru se kromě dělení na jedlé a nejedlé, musí ještě dávat pozor také na to, jestli daná houba není chráněna zákonem. Upozornil na to web TN. Po lesích totiž chodí lesní stráže a pokud by ve vašem košíku našly například hřib moravský, můžete zaplatit pokutu až 50 tisíc korun.

Jak je to v okolních státech

Houbaření však mají rádi lidé po celé Evropě. Třeba v Německu je povolený výhradně sběr hub pro vlastní spotřebu. Pohybuje se od 500 g do 2 kg. Pokuty za nadměrný sběr se pohybují v řádu až několika tisíců eur. Ten, kdo si chce nasbírat víc hub, potřebuje zvláštní povolení. Psal o tom web Living.iPrima. Také v Rakousku je sběr hub povolen jen pro osobní spotřebu. Maximální denní množství hub na osobu jsou 2 kg. Pokuty za přesažení váhového limitu a za sběr v místech bez povolení se mohou vyšplhat až do tisíců eur, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Houby rostou téměř v každém lese v Česku

Ve Švýcarsku je obecně limit 1 kg hub na osobu na den, ale není problém si za nadbytek zaplatit. Za každý další kilogram navíc je to 100 eur. Pokud chcete vyrazit na houby a lesní plody v Chorvatsku, je potřeba si předem zajistit speciální povolení chorvatské lesní správy. Žádost o povolenku ke sběru stačí poslat poštou a je zadarmo. Povolení platí vždy do 31. prosince daného roku. Vůbec nejpřísnější regulace houbaření je v Nizozemsku. Sběr hub mimo vlastní pozemky je tam zakázán v jakémkoliv množství. Kromě vysoké pokuty hrozí výjimečně také měsíc vězení.

Co se nesmí sbírat v českých lesích

Určitá pravidla pro sběr hub platí také v České republice. V roce 1992 totiž odborníci vybrali 42 druhů hub, které se od té doby nesmějí jakkoli poškozovat, tedy sbírat, trhat, vykopávat a ničit. Upozornil na to web iDnes. Týká se to třeba lanýžů. Rostou sice pod zemí, ale speciálně cvičený pes je prý vyčenichá. Kilogram nejdražších bílých druhů těchto hub se v Česku prodává až za 80 tisíc korun. Sbírat se nesmí ani hřib moravský, který roste hlavně na jihu Moravy a Čech. Jak upozornil web Blesk, je to naše nejvzácnější a nejvíce chráněná houba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejenom při sběru, ale i při konzumaci některých druhů hub by měli být lidé obzvlášť opatrní

Pokuta za sběr je 50 tisíc korun. Stejná pokuta platí také za hřib Kluzákův, který je mimořádně vzácný a roste pouze v České republice. Houbaři by neměli sahat ani na hřib žlutonachový, který je nejedlý. Pokuta za sběr je 10 tisíc korun. Nesbírejte ani hřib Le Galové, který je jedovatý a pokuta za něj je 5000 korun. Hřib bronzový si lidé často pletou s hřibem borovým a to je chyba, sbírat se nesmí. Pokuta za sběr je také 5000 korun.

Chodíte na houby? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články