Stát chce, aby lidé pracovali i v důchodu. Odpočinek se stane sprostým slovem

Věk odchodu do důchodu se postupně zvyšuje. Je to tím, že stoupá také věk dožití. Problém je, že spousta seniorů se odpočinku nemusí ani dočkat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Experti se shodují na tom, že lidé budou muset pracovat i v důchodovém věku. Informoval o tom web CNN Prima News. Ekonom Milan Bednář pro web kritizoval rozhodnutí vlády vyškrtnout z novely zákona o sociálním zabezpečení výhodu, díky které by důchodci nemuseli platit sociální pojištění. Podle Bednáře by to seniory motivovalo k tomu, aby dál pracovali.

Práce bez konce

Kdyby důchodci sociální pojištění neplatili, měli by samozřejmě větší motivaci pracovat. Z dlouhodobého hlediska a s ohledem na stárnutí populace je proto tento aspekt důležitý,“ vysvětluje ekonom Bednář. Vyškrtnutí zmíněné pasáže nebylo podle jeho slov moc šťastné. Vyjmutí skupiny pracujících seniorů z platby sociálního pojištění by způsobilo ztrátu ve státním rozpočtu ve výši 4,5 miliardy. Právě to byl důvod, proč se příslušné ustanovení z novely vyškrtlo, píše CNN prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Státu by se hodilo, aby starší lidé pracovali co nejdéle

Takže bychom podle pana ekonoma asi měli pracovat až do smrti,“ řekl k tomu pro Události247 55letý Josef Urban z Brna. Většina starších lidí přitom dnes už ani neví, v kolika letech se vlastně do důchodu dostanou. Vláda tuto hranici neustále mění a určuje nová pravidla, kdy mají lidé na placený odpočinek nárok. V rámci financí by pro stát bylo očividně nejlepší, aby většina lidí pracovala i v důchodovém věku. Odpočinek by pro ně byl až skoro sprostým slovem.

Pokud je dnes ženě 46 let a má jedno dítě, do důchodu se dostane v 65 letech. Věk odchodu do důchodu si můžete spočítat třeba na kalkulačce, která je k dispozici na webu Měšec. Způsob stanovení výše důchodu, podmínky pro jeho získání a věk odchodu do důchodu upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Vyšší odchod do penze, nižší příjmy

Dnešní padesátníci se tedy musí připravit na to, že půjdou do důchodu až o sedm měsíců později, než je nyní stanovená hranice 65 let. Už dříve o tom psal web Novinky. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky jsou změny v penzích i daních opravdu nutné. Průměrná doba pobírání starobního důchodu má být 21,5 roku podle průměrné délky dožití.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Průměrný důchod v Česku nedávno přesáhl hranici 20 tisíc korun

To je hodnota průměrná. Vycházíme z dat Českého statistického úřadu, podle kterých v budoucnu budeme generaci, pro ten konkrétní ročník, který dosáhne padesáti let věku, moci říct, jaká bude přesná hranice jejich odchodu do důchodu,“ uvedl Jurečka podle Novinek.

Nové důchody mají být o něco nižší, připomínají Novinky. Při jejich stanovení by se měla započítat menší část výdělku a odvodů. Upravit se mají takzvané redukční hranice. Nový výpočet by se měl zavést mezi lety 2026 a 2035. Každý rok by tak v průměru byly nové penze o 150 až 200 korun nižší. Za deset let by to znamenalo omezení o 1500 až 2000 korun. Manželé a registrovaní partneři by mohli mít dobrovolně společný základ pro výpočet penze. Jejich odvody by se tak za dobu trvání manželství nebo partnerství sečetly a oba by pak dostali stejně, dodává web.

Do jakého věku je pro vás přijatelné, abyste pracovali v zaměstnání? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články