Stát hledá vlastníky 150 tisíc nemovitostí a pozemků, které nemají majitele. Ověřte si, zda jeden z nich není váš

Mnoho lidí ani netuší, že spousta domů a pozemků v Česku nemá oficiálně správně uvedeného svého vlastníka.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mnozí lidé mají za to, že v dnešní době má v Česku již každý kousek půdy svého vlastníka. Ačkoli by tomu tak teoreticky mělo být, podle oficiálních údajů v katastru nemovitostí defacto desetitisíce českých nemovitostí nemají svého majitele. Lidé by si tak měli ověřit, zda některý z pozemků není jejich.

Domy bez majitele stát na konci roku zabaví

Podle občanského zákoníku se stát stane vlastníkem všech nemovitostí, jejichž majitelé nejsou v katastru dostatečně identifikováni. Stane se tak 1. ledna příštího roku, píše web Novinky. Pokud tedy lidé do konce roku neuplatní svá vlastnická práva, a především v katastru neopraví chybné údaje jako je například neuvedené rodné číslo či datum narození nebo neúplně zapsané jméno, nemovitosti automaticky připadnou státu.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Neúplný či nedostatečný zápis v katastru nemovitostí se týká desetitisíců domů a pozemků

Počet domů či pozemků, kterých se tento problém týká, přitom rozhodně není malý. Jak píše web TN, stát hledá majitele asi 150 tisíc nemovitostí a pozemků. Jedná se přitom o široké spektrum druhů nemovitostí od polí, luk, lesů, vinic a chmelnic až po domy či jiné stavby.

Neidentifikované nemovitosti jsou pro stát překážkou

Tyto pozemky totiž často městům a obcím komplikují plány na rozvoj. Mohou bránit například v budování klíčové infrastruktury jako jsou vodovodní nebo kanalizační sítě, stezky pro cyklisty či nové komunikace. V případě zabavení těchto pozemků je pak stát rozdělí podle jejich druhu jednotlivým státním podnikům. Zatímco zemědělská půda tak bude převedena na Státní pozemkový úřad, lesy do své správy dostanou Lesy ČR, píše web iRozhlas.

Samostatnou složku pak tvoří opuštěné domy a jiné budovy. Těch je v Česku přibližně 3,5 tisíce, uvádí web TN. Stát se však i k těmto nemovitostem staví zodpovědně. Snaží se hledat jejich vlastníky a až v případě, že se to nepodaří, je nabízí k prodeji. „Nejdřív složkám státu, například ministerstvům, a pokud o to neprojeví zájem, tak to může prodat,“ řekl pro web TN zakladatel projektu Prázdné domy Petr Zeman. 

Souhlasíte s tím, aby nemovitosti bez správně uvedeného vlastníka propadly státu? Dejte nám vědět, co si o zákonu myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články