Stát: Kdo si spoří peníze, ten je nemůže nijak používat

Stát chystá velké změny v souvislosti s penzijním spořením. Dotknout se to může řady Čechů.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V poslední době dochází k opravdu častým diskusím ohledně přepracování pravidel týkajících se penzijního spoření. Klíčová je pro lidi obzvlášť jedna novinka. Tou je omezení jednorázových výběrů ze spoření pro nově uzavřené smlouvy, píše web České důchody. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury nejsou tyto jednorázové výběry v souladu s hlavní myšlenkou penzijního spoření. Psaly o tom také Novinky. Zatím to tak vypadá, že pro lidi, kteří si tímto způsobem spoří peníze, se značně ztíží podmínky pro zmíněný jednorázový výběr.

Penzijní spoření se změní k nepoznání

Nová vládní nápad chce lidi motivovat k tomu, aby si z penzijního spoření nevybírali předčasně jednu velkou sumu, ale aby si naspoření peníze vybírali postupně během důchodu jako jakýsi dodatečný příjem. Proto také stát uvažuje o zmíněných přísnějších podmínkách pro jednorázové výběry. S nápadem už před časem přišel i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, píší České důchody. Teď získal podporu i od ministra financí.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Penzijní spoření se už brzy zřejmě změní k nepoznání

Stanjura ovšem zdůraznil, že nová pravidla by se měla vztahovat jenom na nově uzavřené smlouvy. Podle něj není možné změnit smlouvu někomu, kdo spoření v stávající formě využívá několik let a je těsně před důchodem, informují dále České důchody.

Kdy nastane změna?

Otázkou však zůstává, kdy chce stát výše zmíněné změny zavést. Stanjura podle Novinek nepředpokládá, že by změny vstoupily v platnost už začátkem příštího roku. Představuje si spíš pozdější datum. Ministr ovšem potvrdil také to, že vláda počítá s ukončením státních příspěvků na penzijní spoření pro lidi, kteří jsou už v důchodu. Podle něj jde o logický krok.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Konkrétní data k zmíněným změnám v penzijním spoření doposud nejsou známa

Podle vlády totiž řada důchodců využívá penzijní spoření jako formu výhodného spoření. Tato nová regulace státního příspěvku by se mohla naopak dotknout i stávajících smluv, a to už možná od příštího roku. O přesném datu každopádně zatím nebylo definitivně rozhodnuto.

Využíváte penzijní spoření? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články