Stát má jasno: Kdo má v práci tuhle smlouvu, nedostane žádný důchod

Na důchod se těší většina lidí s vidinou, že si pak budou užívat klidu a vnoučat. Může se však stát, že na něj nebudou mít nárok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Starobní důchod představuje jeden ze čtyř důchodů českého důchodového systému, kromě důchodu invalidního, vdovského a sirotčtího. Dále se dělí na předčasný a řádný. Jedná se o základní pojistnou dávku, jejímž cílem je zajištění životních potřeb seniorů. Tato dávka se vyplácí každý měsíc od vzniku nároku až do konce života, vysvětluje web Euro. O výši důchodů v Česku jsme před nedávném informovali na Událostech247.

Rozhodující je délka sociálního pojištění

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši příjmů a získané době pojištění. Do rozhodných příjmů patří pouze ty příjmy, ze kterých bylo placeno sociální pojištění. Příjmy, ze kterých se sociální pojištění neplatí, nemají vliv na výši státního důchodu. Píše o tom web E15. Pokud tedy třeba pracujete pro dva zaměstnavatele současně, pro každého na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun, ani z jedné odměny vám není strženo sociální pojištění. Z DPP se totiž sociální pojištění neplatí, pokud je hrubá měsíční odměna 10 tisíc a méně.

Je to tady: Češi budou dostávat nižší důchody, a ještě k tomu později, než byli zvyklí. Dotkne se to i vás?

Pokud má naopak někdo vysoké pasivní příjmy z kapitálového majetku podle §8 zákona o daních z příjmů a z nájmu podle §9 zákona o daních z příjmů, z pasivních příjmů se sociální pojištění neplatí, bez ohledu na jejich výši, píše dále E15. Někdo si k zaměstnání přivydělává vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Pokud bude mít za rok 2023 hrubý zisk například 96 tisíc korun, z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, když je hrubý zisk do limitu. Pro celý kalendářní rok 2023 je limitem hrubý zisk do částky 96 777 korun. 

Spočítejte si, na co máte nárok

Můžete také pracovat pro více zaměstnavatelů, ovšem pouze na některou z pracovních dohod. Ani z jedné takové dohody neplatíte sociální pojištění, protože hrubá odměna je do limitu. U dohody o pracovní činnosti nesmí hrubá měsíční odměna, aby se z ní neplatilo sociální pojištění, přesahovat 4000 korun a více. Na základě pracovních dohod je možné pracovat pro více zaměstnavatelů současně, vysvětluje web E15. Je tak jasné, v jakých případech a s jakými pracovními smlouvami se můžete se státním důchodem rozloučit.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podle toho, kolik odvádíte během svého pracovního života ČSSZ na sociálním pojištění vám bude vyměřen starobní důchod

Pokud myslíte na důchod, můžete si v tomto případě platit dobrovolné důchodové pojištění a podat si přihlášku na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Dobrovolné důchodové pojištění platí v minimální výši 2823 korun a budete tím mít pokrytou dobu pojištění. Uvedená měsíční částka je nízká a zaměstnanec, který pracuje za minimální mzdu, na tom bude citelně lépe, co se týče starobního důchodu, dodává E15. Výši svého starobního důchodu s ohledem na sociální pojištění si můžete spočítat na webu Finance.

Co si o důchodech v Česku myslíte vy? Myslíte si, že je stát k seniorům spravedlivý? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články