Stát některým lidem vezme peníze přímo z ruky: Nový zákon je nelítostný

Vláda má další recept na to, jak ušetřit peníze. Tentokrát si posvítí na lidi, kteří nepracují a od státu se nechají živit.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Stát chce výrazně zpřísnit podmínky pro ty, kteří během krátké doby opakovaně žádají o podporu v nezaměstnanosti. Zmírní se naopak pravidla pro ty, kteří dostanou po výpovědi od zaměstnavatele odstupné. Psal o tom web Novinky. Aby měli tito lidé nárok na podporu, budou muset mezi evidencemi odpracovat delší období.

Jak to funguje teď

Každý, kdo chce v současné době žádat o podporu v nezaměstnanosti, musí splnit několik podmínek. Například za poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání musí mít odpracováno alespoň 12 měsíců, nesmí ke dni přiznání podpory v nezaměstnanosti pobírat starobní důchod nebo nemocenské dávky, ani ke dni přiznání podpory v nezaměstnanosti být ve výkonu trestu, připomíná web Měšec.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Kdo žádá o podporu v nezaměstnanosti, nemůže zároveň pobírat starobní důchod

Vláda se rozhodla si na lidi bez práce posvítit a chce zpřísnění podmínek pro opakovanou podporu v nezaměstnanosti. Současná pravidla totiž někteří lidé zneužívají, píše web Peníze. Návrh je součástí takzvaného konsolidačního balíčku, který mezi veřejností vyvolal vlnu nevole. Uchazeči, kteří teď získají podporu, ji nemusí celou vyčerpat. Po tu dobu si totiž mohou najít práci a nastoupit do ní. Problém ale je, že se znovu o podporu mohou přihlásit už po třech měsících práce, kdy opět dostanou celou výši.

Nově se prodlouží doba, kdy lidé mohou o peníze požádat

V praxi úřadu práce se vyskytují případy spekulativního ukončování evidence uchazečů o zaměstnání a nástupu do krátkodobých pracovněprávních vztahů za účelem opětovného poskytování podpory v nezaměstnanosti, ke kterému dochází v navazujících evidencích. Vyskytují se též případy bezdůvodného a dobrovolného ukončování zaměstnání, ve kterém by ale zaměstnanec mohl i nadále pracovat,“ cituje ministerstvo web Peníze.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Podpora v nezaměstnanosti se většinou vyřizuje na úřadech práce

Pokud by byl návrh zákona v takové podobě schválen, místo dosavadních 3 měsíců v případě, že lidé nevyčerpali předchozí podporu v nezaměstnanosti, by nově mohli znovu požádat o podporu až po půl roce. V případě, že lidé podporu vyčerpali, místo dosavadního půl roku by museli čekat 9 měsíců, aby o ni znovu mohli požádat. Spekulantům by tak stát vzal peníze rovnou z ruky. „Já jsem na pracáku dlouhodobě, jsem už starší a moc mě nikde nechtějí. Snad nakonec nezůstanu úplně bez peněz,“ řekla Událostem247 Lucie Galová z Mikulova.

Žádali jste si někdy o podporu v nezaměstnanosti? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články